Twoje zgłoszenie
zostało przyjęte!

W imieniu Lions Estate dziękuję za zaufanie
Nasz Doradca skontaktuje się niezłocznie.
Bartłomiej Annusewicz | Nieruchomości | 30 grudnia

2020 – rok, którego nie spodziewał się nikt, jaki był w nieruchomościach?

2020 – rok, którego nie spodziewał się nikt. Jaki był w nieruchomościach?

Tradycyjnie odpowiadamy na to pytanie w naszym świąteczno-noworocznym podsumowaniu, przygotowanym specjalnie dla Państwa.

NOWA RZECZYWISTOŚĆ

Szybkość zmian związanych z epidemią koronawirusa zaskoczyła nas wszystkich, zmuszając do reakcji i dostosowania się do nowej sytuacji. Dbając o nasze wspólne bezpieczeństwo błyskawicznie wprowadziliśmy nowe procedury związane z obsługą klientów, bezpiecznym prezentowaniem nieruchomości oraz zdalną obsługą bieżących transakcji.

„Na ten moment wróciliśmy już do tradycyjnych standardów i metod pracy – oczywiście z zachowaniem pełnego rygoru sanitarnego. Spotkania z klientami oraz prezentacje, które w czasie pierwszej fali pandemii przeprowadzaliśmy online, wykorzystujemy dziś głównie w przypadku klientów zagranicznych, którzy nie mogą sobie pozwolić na przylot do Polski. Pozostali klienci mimo sytuacji epidemicznej wolą jednak tradycyjne prezentacje, podczas których mogą obejrzeć nieruchomość „na żywo”

– komentuje Patryk Staniszewski, Premium Property Advisor Lions Estate.

2020 NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Wybuch pandemii zaskoczył nas tak samo, jak wszystkich. Na początku roku z zapałem zabraliśmy się do pracy, umawialiśmy prezentacje, przygotowywaliśmy niezbędną dokumentację, dopinaliśmy na ostatni guzik transakcje. W jednym momencie wszystko jednak stanęło w miejscu. 2020 pozostanie rokiem pandemii, poszczególne sektory nieruchomości odczuwają bowiem jej skutki we wzmożony sposób.

GALERIE HANDLOWE

Pandemia pogorszyła tylko sytuację centrów handlowych, które już od dłuższego czasu były w trudnym położeniu. Wszystko przez zmienne preferencje klientów, którzy coraz bardziej od zakupów tradycyjnych wolą te w sieci. Galerie przestają być tak atrakcyjne, jak kiedyś. Dziś dla wielu osób kwestią pierwszoplanową jest bezpieczeństwo, które w największym stopniu oferują zakupy online. Obecnie w przypadku centrów handlowych można mówić o sytuacji kryzysowej – wiele lokali stoi pustych, ponieważ najmy były nierentowne dla firm niemogących prowadzić działalności stacjonarnej z powodu obostrzeń.

NOWY WYMIAR PRACY

Pandemia pokazała, że praca zdalna jest możliwa – również w przypadku firm, które do tej pory takiej opcji nie rozważały, a teraz zmusiła ich do niej sytuacja. W efekcie przedsiębiorstwa zaczęły zdawać sobie sprawę, że nie potrzebują aż tak dużo powierzchni biurowej, jak dotąd. Od dłuższego czasu wiele firm przestawiło się na tzw. model hot desk – pracownicy nie mają stale przypisanych miejsc w biurze. W zamian za to tworzone są elastyczne powierzchnie, gdzie wszystkie biurka są dostępne dla każdego pracownika, w dowolnej konfiguracji.

Coraz więcej mówi się o pracy hybrydowej, a więc łączeniu pracy zdalnej z pracą stacjonarną. Te dwa procesy – przyśpieszone przez pandemię – mogą oznaczać downsizing powierzchni biurowej przez firmy, stawiając sektor wynajmu powierzchni biurowej przez nowym, ogromnym wyzwaniem.

Analogiczna sytuacja panuje w przypadku akademików studenckich. Jeśli sytuacja epidemii się przedłuży, lub jeśli popularność studiów online będzie się rozwijała, rodzący się trend budowy prywatnych akademików może zostać postawiony pod znakiem zapytania.

NAJMY KRÓTKOTERMINOWE

W 2020 ten sektor rynku praktycznie przestał istnieć. Poza kilkoma wyjątkami jest to całkowicie rozdrobiony rynek prywatnych właścicieli pojedynczych mieszkań, których nie było stać na przestoje wynikające z restrykcji. Z dnia na dzień większość z tych nieruchomości trafiło na sprzedaż lub – te które miały potencjał – na rynek wynajmu długoterminowego.

RYNEK WYNAJMU LUKSUSOWYCH NIERUCHOMOŚCI DLA KLIENTÓW KORPORACYJNYCH I DYPLOMATÓW

Z powodu sytuacji epidemicznej szczyt sezonu przeprowadzkowego klientów korporacyjnych tzw. ekspatów, który zazwyczaj przypada na wiosnę (kwiecień – czerwiec) opóźnił się. Pomimo panującej pandemii, ograniczeń w przemieszczaniu się i utrudnionym przyjeździe zagranicznych menedżerów do Polski, większość właścicieli nie straciła bieżących klientów, transakcje nie zostały anulowane, a jedynie opóźnione.

„Dla nas ten rok pod kątem transakcji wynajmu był porównywalny z innymi latami. Przyjazdy rozłożyły się w czasie, część transakcji została przeprowadzona całkowicie zdalnie dzięki prezentacjom online. Na brak popytu tradycyjnie nie mogli narzekać właściciele domów na Wilanowie, Zawadach lub w Konstancinie-Jeziornie, jak również właściciele dużych apartamentów – zwłaszcza z własnymi ogródkami, tarasami lub w pobliżu terenów zielonych. Od początku pandemii przeprowadziliśmy ponad sto transakcji wynajmu luksusowych nieruchomości. Była to ilość porównywalna do lat ubiegłych”

– komentuje Bartłomiej Annusewicz, Dyrektor Zarządzający Lions Estate.

SPRZEDAŻ PARADOKSALNIE BEZ ZMIAN

Po pierwszym szoku, spowodowanym kwarantanną, zamknięciem szkół oraz nałożeniem obostrzeń, klienci na powrót zainteresowali się rynkiem nieruchomości, lokując w nim swój kapitał.

Pomimo wcześniejszych przewidywań, dotyczących załamania rynku i spadku cen, nic takiego nie miało miejsca. W trakcie pandemii zwiększyła się ilość transakcji obejmujących zakup luksusowych nieruchomości, gdyż Polacy zaczęli lokować znaczną ilość środków w nieruchomości. Ceny nieruchomości w segmencie premium nadal rosną, tak jak ilość transakcji.

„Warszawski rynek nieruchomości premium przeszedł „suchą stopą” przez I falę pandemii. Nie zaobserwowaliśmy spadku zainteresowania topowymi apartamentami czy też domami. Wręcz przeciwnie, popyt na mieszkania z dużymi tarasami czy też z ogrodami nawet wzrósł, co ma wymierne odzwierciedlenie w transakcjach realizowanych przez Lions Estate. Wysokie zainteresowanie zakupami przekłada się na stabilną sytuację cenową. W związku z pandemią wzrost cen nieznacznie wyhamował, lecz o spadkach w segmencie premium nie może być mowy”

relacjonuje Rafał Lewandowski, Partner Lions Estate.

„Mimo zawirowań związanych z sytuacją epidemiczną w kraju, największy potencjał wzrostu mają wciąż ceny nieruchomości luksusowych. Cena luksusu w Polsce wydaje się nadal niedoszacowana i perspektywa wzrostu wydaje się logicznym następstwem rozwoju gospodarczego naszego kraju i jego roli w zmieniającej się Europie”

– ocenia ekspert Lions Estate.

A JAKI BYŁ 2020 DLA LIONS ESTATE?

PRZYWÓDZTWO W WYJĄTKOWYCH OKOLICZNOŚCIACH

Dla nas to był absolutnie wyjątkowy rok. Jako zespół i firma przeszliśmy ciężką próbę postawioną przez pandemię – błyskawicznie zaadoptowaliśmy się do pracy zdalnej, integrowania i utrzymania motywacji zespołu podczas tych trudnych chwil początku kwarantanny.

W tym roku bardzo mocno przyspieszyliśmy rozwój firmy, wdrożyliśmy wiele procedur jeszcze bardziej usprawniających jej funkcjonowanie. Stworzyliśmy nową strukturę organizacyjną, wyodrębniając nowe zespoły i promując nowych liderów – przewodników.

Rozbudowa naszego #LionsTeam – podwoiliśmy zespół doradców, przeszkolonych i wprowadzonych do pracy w innowacyjny, autorski sposób, dzięki któremu nasi nowi pracownicy mogli zacząć swoją przygodę z nieruchomościami od tak spektakularnych transakcji, jak sprzedaże apartamentów w wieżowcu Złota 44.

LIONS HEART

Sytuacja epidemiczna nie zmieniła jednego – wciąż niezwykle ważnym filarem naszej działalności jest niesienie pomocy innym. Jak co roku prężnie wzięliśmy udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu udało nam się spełnić wszystkie świąteczne marzenia Pani Justyny i jej Rodziny (“Szlachetna Paczka 2020”). W ramach wewnętrznego konkursu dla zespołu wygrany team przekaże darowiznę na rzecz Ośrodka Wsparcia dla Kobiet z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży „ETEZJA”. Udało nam się również spełnić marzenia dzieci z Fundacji „Mam Marzenie” ( Oli i Karola). Jak co roku – Lwy z #LionsTeam pokazały ogromne serce, wywołując uśmiech na wielu twarzach.

LIDER RYNKU

Podczas XI Gali Polish Businesswomen Awards, zorganizowanej przez redakcję magazynu Businesswoman & life, odebraliśmy nagrodę dla najlepszego biura nieruchomości premium – zostaliśmy nagrodzeni jako Lider Wynajmu i Sprzedaży Nieruchomości Premium. To niezwykłe wyróżnienie cieszy i napawa dumą, ale jednocześnie motywuje nas dodatkowo do dalszej pracy.

Więcej o gali w artykule “Lions Estate – Lider Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości Premium 2020”.

2020 TO KOLEJNY, REKORDOWY ROK

W tym roku sprzedaliśmy rekordową ilość luksusowych nieruchomości zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Po raz kolejny Lions Estate sprzedawał #NajlepszeAdresywWarszawie. Wśród naszych sukcesów są transakcje sprzedaży na Złotej 44, w apartamentowcu Cosmopolitan oraz przy Emilii Plater, penthouse’y przy Noakowskiego, św. Barbary, oraz w nowej inwestycji dewelopera Volumetric przy Górnośląskiej 6. Zajmowaliśmy się również pośrednictwem w sprzedaży i kupnie nieruchomości luksusowych apartamentów przy wyjątkowej ulicy Mokotowskiej oraz domów w najbardziej prestiżowych lokalizacjach stolicy.

Składamy Państwu najlepsze życzenia z okazji nadchodzącego Nowego Roku 2021. Niech nadchodzący rok będzie dla Państwa szczególnie udany, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej!

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się do powiadomień o nowych artykułach,
wyjątkowych ofertach, informacjach z rynku.

2024