Concierge: kim jest i czym może służyć w luksusowych apartamentach?
Mieszkańcy luksusowych nieruchomości w Warszawie mogą liczyć na szereg wyjątkowych udogodnień z tytułu zajmowania ekskluzywnej rezydencji. Jednym z nich jest usługa concierge – do dyspozycji przez siedem dni w tygodniu. Dowiedz się skąd wzięła się ta profesja i sprawdź, co dokładnie concierge jest w stanie zrobić dla mieszkańców.
To scenariusz, który zapewne każdy zna z własnego doświadczenia.
Spotkanie w pracy przeciągnęło się do późnego popołudnia i wciąż nie zanosi się na jego koniec. Nerwowo spoglądasz na zegarek. Już wiesz, że nie zdążysz odebrać dziecka ze szkoły i zawieźć je na zajęcia tenisa. Jakby tego było mało, właśnie przypominasz sobie, że miałeś zarezerwować ostatnie bilety na jutrzejszy spektakl. Kiedy i jak to wszystko załatwić? Na szczęście mieszkasz w luksusowej nieruchomości, gdzie do Twojej dyspozycji jest człowiek, który rozwiązuje i załatwia wszystkie takie sprawy za ciebie. To concierge.
CONCIERGE KIEDYŚ
Concierge (w języku polskim zapisywany również jako konsjerż) to profesja wywodząca się z czasów średniowiecza. Termin pochodzi z języka francuskiego – comte des cierges – i w dosłownym tłumaczeniu oznaczał „opiekun świec”. Niektóre źródła podają też, że korzeni nazwy należy szukać w łacinie. Concierge miał pochodzić od łacińskiego „conservus”, oznaczającego niewolnika.
Niezależnie skąd zaczerpnięty został sam termin, zadania średniowiecznego concierge różniły się od tych, które dziś przypisywane są tej profesji. Zapalanie świec na zamku, pilnowanie, aby wszystkie prezentowały się efektownie podczas dworskich uroczystości, dbanie, aby w żadnej komnacie nie zabrakło światła i zarazem, aby świecie nie spowodowały pożaru – to główne obowiązki ówczesnego concierge.
Z czasem jego funkcje zaczęły ulegać poszerzeniu. Concierge jako dozorca, stróż, obok świec, zajmował się też pilnowaniem i rozdzielaniem kluczy do pałacowych komnat, dbał o komfort odpoczywających w nich gości.
Funkcja ta z biegiem lat wyszła poza dworskie mury – concierge zaczął pojawiać się i służyć gościom w hotelach, urzędach, bankach. Pełnił coraz ważniejsze role i stanowił coraz bardziej odpowiedzialną i poważaną funkcję, o czym może świadczyć fakt, że od jego tytułu nazwany został pałac w Paryżu: Conciergerie, który przez długi czas był siedzibą strażnika dworu królewskiego.
CONCIERGE W LUKSUSOWYCH NIERUCHOMOŚCIACH
Usługa concierge dotarła również do ekskluzywnych rezydencji i apartamentowców. Obecnie takie luksusowe nieruchomości Warszawy, jak m.in. Rezydencja Foksal, Złota 44, Cosmopolitan i Park Lane mogą pochwalić się obecnością concierge będącego stale do dyspozycji mieszkańców.
Concierge rezydujący w luksusowych apartamentowcach to zdecydowanie więcej niż recepcjonista witający gości uśmiechem w holu wejściowym. To człowiek, którego misją jest ułatwianie życia mieszkańcom, załatwianie dla nich i za nich szeregu spraw. To godny zaufania i świetnie zorganizowany fachowiec wychodzący naprzeciw codziennym potrzebom, a zarazem wyszukanym zachciankom mieszkańców.
Concierge to człowiek, który odbierze za nas garnitur z pralni, wyprowadzi psa na popołudniowy spacer, zamówi stolik w ulubionej włoskiej restauracji, załatwi bilety na koncert z miejscami zapewniającymi świetny widok na scenę. Słowem: wyręczy nas w codziennych zadaniach, na które brakuje czasu lub energii.
Dodatkowo, concierge jako człowiek wyjątkowo obyty w sprawach organizacyjnych, wiele zadań jest w stanie doprowadzić do finału znacznie szybciej i sprawniej, niż ktokolwiek inny. Dlatego mieszkańcy luksusowych nieruchomości mogą skorzystać z jego usług np. przy organizacji przyjęcia w apartamencie lub bukowaniu hotelu podczas zagranicznej podróży.
Jednocześnie concierge potrafi stawić czoła i sprostać znacznie bardziej wysublimowanym wyzwaniom wymagającym zaangażowania lub dyskrecji. Z tą funkcją nieodłącznie wiążą się mniej lub bardziej niezwykłe historie np. o poszukiwaniu przez concierge ulubionych perfum klienta na podstawie samego zapachu, dostarczeniu do apartamentu kilkudziesięciu kilogramów płatków czerwonych róż czy sprowadzeniu na życzenie klienta popularnej piosenkarki na ślub córki.
***
Jak widać, mimo upływu lat funkcja concierge mocno ewoluowała i rozwinęła się, choć sama jej istota pozostała niezmienna: służyć klientom, dbać o ich komfort, ułatwiać im życie lub po prostu spełniać ich zachcianki.
Sprawdź oferty luksusowych nieruchomości w Warszawie, gdzie do dyspozycji mieszkańców jest wykwalifikowany concierge. [Lions Estate]