Twoje zgłoszenie
zostało przyjęte!

W imieniu Lions Estate dziękuję za zaufanie
Nasz Doradca skontaktuje się niezłocznie.
Alicja Buczkowska | Nieruchomości | 27 listopada

Rynek nieruchomości premium w Warszawie- analiza bieżącej sytuacji cz. III

To już III część naszego cyklu, w którym analizujemy w jaki sposób pandemia wpłynęła na ceny warszawskich nieruchomości. Zapraszamy do lektury poprzednich części –  Rynek nieruchomości premium w Warszawie – analiza bieżącej sytuacji” oraz Rynek nieruchomości premium w Warszawie – analiza bieżącej sytuacji cz.II”.

W jaki sposób rynek nieruchomości premium kształtował się w III kwartale 2020 roku? Czy uspokojenie sytuacji epidemicznej w okresie wakacyjnym wpłynęło na wzrost cen? Jakie są przewidywania ekspertów na najbliższe miesiące?

III KWARTAŁ 2020 ROKU PRZYNIÓSŁ STABILIZACJĘ

Według najnowszego raportu JLL oraz danych dostarczonych przez NBP sytuacja rynkowa w III kwartale 2020 roku ustabilizowała się względem pierwszej połowy roku. Specjaliści zaobserwowali średni wzrost cen transakcyjnych nowych mieszkań o 6% w 17 największych miastach Polski. W samej Warszawie wzrost wyniósł 10,8%. Rynek wtórny charakteryzował się nieco mniejszymi wzrostami, co tłumaczy się opóźnioną reakcją sprzedawców na zachodzące zmiany.

W samej Warszawie sprzedano 4,5 tysiąca mieszkań, natomiast do sprzedaży wprowadzono 4 tysiące lokali. Średnia cena mieszkań (zł/m2) w Warszawie wynosiła 10 900 zł.

„Warszawski rynek nieruchomości premium przeszedł „suchą stopą” przez I falę pandemii. Nie zaobserwowaliśmy spadku zainteresowania topowymi apartamentami czy też domami. Wręcz przeciwnie, popyt na mieszkania z dużymi tarasami czy też z ogrodami nawet wzrósł, co ma wymierne odzwierciedlenie w transakcjach realizowanych przez Lions Estate. Wysokie zainteresowanie zakupami przekłada się na stabilną sytuację cenową. W związku z pandemią wzrost cen nieznacznie wyhamował, lecz o gwałtownych spadkach w segmencie premium nie może być mowy”

– relacjonuje Rafał Lewandowski, Partner Lions Estate.

DOBRE PROGNOZY NA NADCHODZĄCE MIESIĄCE

W obecnym momencie wielkość oferty mieszkań dostępnych do zakupu w Warszawie oscyluje w okolicy 73% w porównaniu do okresu szczytowego. Mimo niepewnej przyszłości i zależności rynku nieruchomości od czynników rozwoju epidemii obecna sytuacja to dobry prognostyk na nadchodzące miesiące.

„Jeśli podaż i popyt pozostaną w równowadze, nie będzie powodu do obniżania cen, a ich utrzymanie przez kolejne 2-3 kwartały będzie świetnym argumentem za tym, aby ugruntowana została opinia o rynku mieszkaniowym w Polsce jako o bezpiecznej przystani dla inwestorów pragnących ulokować swoje oszczędności”

czytamy w raporcie JLL.

„Rynek nieruchomości premium jest raczej odporny na wszelkiego rodzaju zawirowania. Nieustannie zgłaszają się do nas nowi klienci, poszukujący luksusowego lokum. Jako eksperci, analizujący na bieżąco rozwój sytuacji oraz tego, jak w dobie pandemii reaguje na nią branża rekomendujemy w tym trudnym czasie skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości. Pomoże to poczuć się klientowi pewnie i bezpiecznie” 

– komentuje Bartłomiej Annusewicz, CEO Lions Estate.

POWRÓT DO STANDARDÓW

W trakcie miesięcy zimowych i wiosennych branża nieruchomości musiała dostosować się do nowej, epidemicznej codzienności. Spotkania z klientami i prezentacje lokali przeniosły się do świata online. Stabilizacja, która nastąpiła w okresie letnim pozwoliła na stopniowy powrót do tradycyjnych metod pracy. Mimo nadejścia drugiej, jesiennej fali Covid-19, zauważalna jest zmiana nastrojów na rynku. W porównaniu do tych znanych z pierwszej połowy roku obecnie przystosowaliśmy się rygoru sanitarnego; wiemy jak postępować i czego możemy się spodziewać.

„Wróciliśmy już do tradycyjnych standardów i metod pracy – oczywiście z zachowaniem pełnego rygoru sanitarnego. Spotkania z klientami oraz prezentacje, które w czasie pierwszej fali pandemii przeprowadzaliśmy online wykorzystujemy dziś głównie w przypadku klientów zagranicznych, którzy nie mogą sobie pozwolić na przylot do Polski. Pozostali klienci mimo sytuacji epidemicznej wolą jednak tradycyjne prezentacje, podczas których mogą obejrzeć nieruchomość „na żywo”

– komentuje Patryk Staniszewski, Premium Property Advisor Lions Estate.

CO DALEJ? ODPOWIEDZĄ NADCHODZĄCE MIESIĄCE

Eksperci i analitycy podkreślają, że w dobie pandemii na zachowania klientów branży nieruchomości premium oraz ich decyzje wpływają również inne czynniki zewnętrzne, związane chociażby z ich sytuacją zawodową czy zdrowotną.

Czy aktualny poziom cen zapowiada dłuższą stabilizację rynku po burzliwym okresie pierwszej fali pandemii, a bieżąca sytuacja to tzw. nowa normalność? Czy raczej należy oczekiwać, że jesienna fala epidemii przyniesie kolejne zawirowania na rynku?

Odpowiedź na powyższe pytania przyniosą nadchodzące miesiące, które zweryfikują prognozy ekspertów. Wiele zależy od nastrojów klientów z sektora nieruchomości premium, kwestii związanych ze zdrowiem oraz uregulowanie sytuacji gospodarczej.

„Sytuacja związana ze zmniejszonym napływem ekspatów – zagranicznych najemców –  powinna wyklarować się w pierwszej połowie przyszłego roku, bliżej wakacji 2021. Reasumując, pozostajemy umiarkowanymi optymistami jeżeli chodzi o najbliższą przyszłość na rynku. Kluczową kwestią będzie sytuacja zdrowotna społeczeństwa (pojawienie się szczepionek) oraz łagodzenie wybitnie szkodliwych dla gospodarki lockdownów” 

– dodaje Rafał Lewandowski, Partner w Lions Estate.

NIEWĄTPLIWIE JEDNO POZOSTAJE NIEZMIENNE – WCIĄŻ NAJCENNIEJSZĄ WALUTĄ W BRANŻY JEST DOŚWIADCZENIE I KOMPETENCJA, DZIĘKI KTÓREJ KLIENT PODEJMIE WYŁĄCZNIE DOBRE DLA SIEBIE DECYZJE.

„Kompetentny agent pomoże Ci w podjęciu racjonalnych decyzji. Nie ulegniesz presji, ani próbom wykorzystywania obecnej sytuacji. Fakt, że znajdujemy się w czasie pandemii, wcale nie znaczy, że ceny nieruchomości muszą iść w dół. Niektóre wręcz szybują w górę, bo rośnie zainteresowanie luksusowymi nieruchomościami – szczególnie tymi z dużym tarasem lub ogrodem.”

– komentuje ekspert Lions Estate.

*raport JLL Warsaw City Report Q3 2020

*raport JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce Q3 2020”.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do powiadomień o nowych artykułach,
wyjątkowych ofertach, informacjach z rynku.

Polecane artykuly

Iza Kuczewska | Nieruchomości, Poradnik, Wiedza | 21.03.2020 Rynek nieruchomości premium w Warszawie- analiza bieżącej sytuacji W trosce o Państwa komfort przygotowaliśmy podsumowanie aktualnych procesów na rynku nieruchomości, analizę zachowań klientów oraz przewidywany wpływ epidemii na rynek nieruchomości w Polsce. Czytaj dalej »
Iza Kuczewska | Nieruchomości | 03.06.2020 Rynek nieruchomości premium w Warszawie- analiza bieżącej sytuacji cz. II Czy ponad dwa miesiące życia w nowej rzeczywistości wpłynęły na ceny nieruchomości premium w Warszawie? Jakie są przewidywania ekspertów na najbliższe miesiące? Czy to dobry czas na sprzedaż? Jak są rokowania dla wynajmu nieruchomości premium? W tym artykule analizujemy aktualną sytuację rynku i prognozujemy trendy na najbliższą przyszłość. Czytaj dalej »
Iza Kuczewska | Nieruchomości, Wiedza | 21.08.2019 Przedmieście kontra Śródmieście, jaki adres wybrać dla luksusowej nieruchomości w Warszawie? Szukając apartamentu, domu, rezydencji do kupienia lub na wynajem, jedną z kluczowych kwestii, jaką bierzemy pod uwagę jest lokalizacja. Odwieczny dylemat: zamieszkać w centrum czy na przedmieściach w przypadku nieruchomości luksusowych nabiera istotnego znaczenia. Czytaj dalej »
Iza Kuczewska | Poradnik, Wiedza | 21.03.2020 Poradnik dla właściciela: Jak bezpiecznie prezentować nieruchomość i finalizować transakcję? Szybkość zmian wywołanych epidemią koronawirusa w ostatnich dniach wszystkich nas zmusza do reakcji i dostosowania się do nowej sytuacji. Dbając o nasze wspólne bezpieczeństwo błyskawicznie wprowadziliśmy nowe procedury związane z obsługą klientów, bezpiecznym prezentowaniem nieruchomości oraz zdalną obsługą bieżących transakcji. Czytaj dalej »
2024