Twoje zgłoszenie
zostało przyjęte!

W imieniu Lions Estate dziękuję za zaufanie
Nasz Doradca skontaktuje się niezłocznie.
Bartłomiej Annusewicz | Nieruchomości | 10 grudnia

No więc, jaki był rok 2019 w nieruchomościach?

Odpowiadamy na to pytanie w naszym świąteczno-noworocznym podsumowaniu przygotowanym specjalnie dla Państwa.

W 2019 roku nieruchomości były na ustach wszystkich; tych, którzy wieścili rychły krach oraz tych, którzy postanowili skorzystać z doskonałej koniunktury i włączyć się do gry. Były rekordowe transakcje, były rekordowe sprzedaże, mamy rekordowe ceny. Na rynku pojawiły się nowe rodzaje inwestycji, które rozbudzają wyobraźnię i apetyt inwestorów. Jedno możemy powiedzieć z całkowitą pewnością: rok 2019 był rokiem nieruchomości.

RYNEK BIUROWY ROZGRZANY DO CZERWONOŚCI

Spektakularne przedsięwzięcia, spektakularne transakcje, największy popyt na biura od 15 lat, największa ilość nowej powierzchni w budowie. Na naszych oczach tworzy się nowe oblicze Warszawy: miasta kosmopolitycznego, dynamicznego i nowoczesnego.

Największa dynamika rozwoju jest na Bliskiej Woli wokół ronda Daszyńskiego. Powstał tu już Warsaw Spire, powstaje Skyliner, Warsaw Hub, Warsaw UNIT, Generation Park, w planach jest Towarowa 22. W niedalekim sąsiedztwie firma HB Reavis buduje Varso – najwyższy budynek w Unii Europejskiej.

Transakcje na rynku biurowym? Rekordy. Kolejne rekordy. Najbardziej spektakularny z nich to sprzedaż w 2019 roku Warsaw Spire – flagowej inwestycji firmy Ghelamco – za rekordową kwotę 386 milionów euro!

CO-WORKING, CO-LIVING, CO-DALEJ?

Po coworking’u, a więc dzieleniu przestrzeni biurowej przez wiele niezależnych podmiotów, przyszedł czas na co-living. Ideą co-living’u jest uzyskanie wyższej jakości przestrzeni mieszkalnej poprzez jej współdzielenie, a także budowanie społeczności. W Stanach Zjednoczonych co-living rozwija się w zawrotnym tempie. Podobnie sytuacja wygląda w Niemczech. W 2019 roku ten rodzaj inwestycji stał się gorącym tematem również w Polsce. Pojawiają się inwestorzy, którzy tworzą pierwsze projekty, jak Smartti Mokotów w Warszawie mająca oferować 1000 mieszkań. Kolejni inwestorzy, jak niemiecka firma Medici Living Group planuje w ciągu najbliższych pięciu lat szereg takich inwestycji w największych miastach Polski.

KAPITAŁ PŁYNIE DO STUDENTÓW.

Równie gorącym tematem w 2019 roku było inwestowanie w nowoczesne akademiki dla studentów. Aktualnie w Polsce jest ok. 100 prywatnych akademików, oferujących ok. 6,5 tys. miejsc dla studentów. Kolejne obiekty są w budowie, m.in. projekt LivinnX firmy Golub GetHouse lub Student Depot firmy Griffin Real Estate.

Zgodnie z raportem Colliers International ponad 32% ankietowanych inwestorów jest aktywnych w w sektorze prywatnych akademików, a Polska została uznana za rynek z największym potencjałem.

NOWA RZECZYWISTOŚĆ NA RYNKU MIESZKANIOWYM

Największe emocje w 2019 roku wzbudzał rynek mieszkaniowy. Rosnące ceny spowodowały, że bardzo często w kontekście nieruchomosci pojawiało się określenie „bańka spekulacyjna”. Ceny mieszkań rosną nieustannie od kilku lat i są obecnie na najwyższym historycznie poziomie. To sprawia, że w obiegowej opinii pojawiają się komentarze mówiące o bańce, spodziewanym krachu i oczekiwaniu na załamanie się rynku. Jednocześnie w 2019 roku Polacy wzięli prawdopodobnie rekordową ilość kredytów hipotecznych: wysokie ceny nie odstraszają chętnych.

Co dalej? Ceny mieszkań na rynku popularnym mają naturalną barierę wzrostu związaną z siłą nabywczą, której nie będą w stanie przekroczyć. W przypadku tego rynku najbardziej prawdopodobny jest stopniowy, ale bardziej umiarkowany wzrost. Natomiast w opinii ekspertów Lions Estate największy potencjał wzrostu mają ceny nieruchomości luksusowych. Cena luksusu w Polsce wydaje się nadal niedoszacowana i perspektywa wzrostu wydaje się logicznym następstwem rozwoju gospodarczego naszego kraju i jego roli w zmieniającej się Europie.

KAŻDY CHCE ZARABIAĆ NA WYNAJMIE. 

Najgorętszym tematem w nieruchomościach w 2019 roku stały się zinstytucjonalizowane inwestycje w mieszkania na wynajem. Pierwszym znaczącym sygnałem był zakup w 2017 roku 72 apartamentów przez niemiecki fundusz inwestycyjny Catella Wohnen Europa w inwestycji Złota 44. Dziś skala projektów jest jeszcze większa. Nie mówimy już tylko o zakupie pakietów apartamentów, ale o zakupie całych budynków lub nawet całych inwestycji.

Najbardziej spektakularną i rekordową transakcją jest sprzedaż 167-metrowego wieżowica mieszkalnego przez Golub GetHouse. W perfekcyjnie zlokalizowanej inwestycji przy ulicy Grzybowskiej, w sąsiedztwie hotelu Hilton oraz Browarów Warszawskich, powstanie wysokiej jakości apartamentowiec z 900 apartamentami, w całości przeznaczonymi na wynajem.

Podobnych inwestycji jest wiele. Aktywnymi graczami na tym rynku są Griffin Real Estate, Echo Investment, Zeitgeist Asset Management i wiele innych podmiotów.

Czy tego rodzaju inwestycje mają szansę stać się nowym hitem inwestycyjnym? Przyszłość pokaże, czy wraz ze zmianą trybu życia Polaków, większą mobilnością oraz przyswajaniem trendu „korzystania bez nabywania”, założenie, że będziemy chętniej wynajmować mieszkania rezygnując z zakupu, okaże się prawdziwe. Jedno jest pewne: dziś inwestorzy w to wierzą i inwestują w to ogromne pieniądze. Ten rynek się rodzi i rok 2019 był pod tym względem przełomowy.

A JAKI BYŁ 2019 DLA LIONS ESTATE?

Dla nas rok 2019 to był intensywny czas rozwoju, bicia kolejnych rekordów, ilości i wartości transakcji oraz spektakularnych sukcesów! Podobnie, jak w poprzednim 2018 roku doradzaliśmy przy prawdopodobnie rekordowej transakcji na rynku mieszkaniowym w skali całego kraju! W ubiegłym roku była to transakcja zakupu apartamentu w inwestycji Park Lane (Tacit Group) przy Łazienkach Królewskich za 14,5 mln złotych. W tym roku jest to sprzedaż prawie 400-metrowego apartamentu w inwestycji Flisak firmy Ghelamco na warszawskim Powiślu.

Ale przecież praca to nie tylko pieniądze. Dla nas rok 2019 był przede wszystkim czasem wielu wspaniałych chwil, intensywnej wspólnej pracy i nauki, wspólnego wysiłku w dążeniu do doskonałości oraz nieustannego szukania lepszych sposobów na zadowolenie naszych klientów. I co najważniejsze – zgodnie z Lions’owymi wartościami – był to też czas absolutnie wyśmienitej zabawy przy różnych okazjach, z okazji i bez okazji.

ŻYCZYMY PAŃSTWU WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W 2020!!!

Chcielibyśmy Państwu bardzo podziękować za 2019 rok! Wszystkim tym, którzy nam zaufali, kupili z nami, sprzedali lub wynajęli swoją nieruchomość! Wszystkim tym, którzy są ambasadorami naszej marki i polecają nas światu. Życzymy Państwu przecudownego czasu rodzinnych Świąt, zaskakujących prezentów, a w Nowym Roku…. cóż, po prostu wszystkiego najlepszego tylko dwa razy bardziej!

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się do powiadomień o nowych artykułach,
wyjątkowych ofertach, informacjach z rynku.

Polecane artykuly

Iza Kuczewska | Nieruchomości, Nowe nieruchomości | 07.05.2020 Apartament na wzgórzach luksusu Jak połączyć zalety domu jednorodzinnego z wygodą życia w apartamencie? Co wybrać: mieszkanie na najwyższym piętrze czy też parter z ogrodem? I jeszcze, aby taka nieruchomość była położona w zielonej, prestiżowej okolicy z dogodnym dojazdem do Centrum Warszawy? Odpowiedzią jest 2-poziomowy ponad 200-metrowy apartament położony na prestiżowym osiedlu Hill Park. Czytaj dalej »
Alena Annusewicz | W okolicy | 21.08.2019 Magia Mokotowskiej, czym ulica zachwyca i przyciąga mieszkańców oraz inwestorów Ulica Mokotowska to wyjątkowe miejsce na mapie stolicy. Wybrane budynki, które zostały wpisane do rejestru zabytków podnoszą prestiż i rangę tego miejsca. Mokotowska ma szczególne znaczenie dla Warszawy. Czytaj dalej »
Iza Kuczewska | Nieruchomości, O nas | 07.09.2020 Zakup nieruchomości premium z Lions Estate Pozwól, że przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę odpowiadającą Twoim potrzebom. Przekonaj się jak wygodnie i komfortowo możesz spełnić marzenia o idealnym, luksusowym domu. Czytaj dalej »
Bartłomiej Annusewicz | Ludzie | 13.01.2020 Stało się – mamy 200 opinii od naszych klientów! To właśnie już dwusetna osoba wystawiła w Google opinię o naszej agencji! Jesteśmy szczęśliwi przede wszystkim dlatego, że większość klientów oceniła naszą współpracę na pięć gwiazdek (w pięciostopniowej skali). Czytaj dalej »
2024