Twoje zgłoszenie
zostało przyjęte!

W imieniu Lions Estate dziękuję za zaufanie
Nasz Doradca skontaktuje się niezłocznie.
Iza Kuczewska | Nieruchomości, Poradnik, Wiedza | 04 października

„Dużo argumentów za wzrostem cen nieruchomości”

Bartłomiej Annusewicz, Dyrektor Zarządzający agencji Lions Estate w wywiadzie dla Interia Biznes skomentował obecną sytuację na rynku nieruchomości. Padło wiele ważnych pytań ze strony redaktora Wojciecha Szeląga.

Bartłomiej Annusewicz, Dyrektor Zarządzający agencji Lions Estate w wywiadzie dla Interia Biznes skomentował obecną sytuację na rynku nieruchomości

INTERIA BIZNES: To co zastanawia wiele osób to prognozy cenowe dla rynku. Czy nieruchomości będą drożeć i czy ryzyko bański spekulacyjnej jest uzasadnione?

B.A.: Nic nie wskazuje by nieruchomości przestały drożeć. Wzrost ich cen powodowany jest przez zbyt wiele czynników – to nie tylko brak opłacalności lokat bankowych, ale także wciąż duży popyt, wzrost cen energii, kosztów pracy i materiałów. Ceny nie rosną jednak w takim tempie by należało się obawiać bańki spekulacyjnej. Widać też, że większość nabywców nieruchomości kupuje je dla siebie, to też minimalizuje groźbę załamania się rynku.

INTERIA BIZNES: A jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o rynek wtórny, czy ten segment jest dla klientów atrakcyjny? Czy klienci chętnie inwestują w nieruchomości z tzw. „drugiej ręki”?

B.A.: Bardzo dobrze radzi sobie rynek wtórny, zwłaszcza w segmencie premium. Podaż nieruchomości w atrakcyjnych punktach jest ograniczona. Popyt wyraźnie przewyższa podaż. Bywa nawet że kupujący konkretną nieruchomość licytują się między sobą albo, że sprzedający rezygnuje z transakcji, bo spodziewa się, że za jakiś czas uzyska za nieruchomość jeszcze więcej.

INTERIA BIZNES: Jak podkreśla Wojciech Szeląg nie można zapomnieć o jeszcze jednym rynku, a mianowicie rynku najmu. Czy tam luka została wypełniona i czy popyt jest zauważalny?

B.A.: Pandemię najmocniej odczuł rynek najmu, ale wrócił on już do normy. Popyt klientów jest bardzo duży. Mamy tu spory napływ pracowników z Ukrainy czy Białorusi i są to już ich decyzje życiowe, przyjeżdżają tu całymi rodzinami. To też oznacza, że ludzie którzy kupowali nieruchomości pod wynajem, mogą już odetchnąć.

Piscina Atico nieruchomosci zagraniczne

INTERIA BIZNES: Ciekawym wątkiem rozmowy są także inwestycje Polaków w zagraniczne nieruchomości. Hiszpania, czy Chorwacja – to te kierunki najwcześniej wybierają nasi rodacy na drugi dom. Jakie są tego powody?

B.A.: Jeśli ktoś traktuje to jako lokatę kapitału, może swobodnie myśleć o takiej transakcji, bo ceny np. w Hiszpanii czy Chorwacji bywają porównywalne. Polacy kupują też na własne potrzeby – pandemia pokazała przecież że np. korzystanie z hoteli może być niemożliwe. Niektórzy wolą więc mieć coś własnego w miejscu gdzie jest ciepło, zielono i żyje się przyjemnie. Ci, którzy mogą pracować zdalnie, mogą wręcz myśleć o wyjeździe z Polski na stałe. Naprawdę jesteśmy już obywatelami świata, a apartament w Hiszpanii może kosztować tyle co segment pod Warszawą.

INTERIA BIZNES: W rozmowie nie zabrakło także ciekawostek i nowości, które są zauważalne na rynku premium. Chodzi mianowicie o nowy trend – sprzedaż off-market. Na czym on polega?

B.A.: Nowy trend na rynku premium to sprzedaż off-market. Najbardziej zamożni nabywcy szukają ofert wyjątkowych – te, które są publicznie dostępne na każdym portalu w Internecie, z góry wykluczają. Podobne sprzedający – bywa, że to osoby publiczne, którym zależy na transakcji bez rozgłosu. Takie oferty i transakcje w ogóle nie trafiają na rynek.

Doradca ds. Nieruchomości Lions Estate

Cały wywiad dostępny na stronie: www.biznes.interia.pl 

Bądź na bieżąco

Zapisz się do powiadomień o nowych artykułach,
wyjątkowych ofertach, informacjach z rynku.

Polecane artykuly

Alicja Buczkowska | Nieruchomości | 20.05.2021 "Każdy rynek ma swoje premium" Batłomiej Annusewicz, Dyrektor Zarządzający Lions Estate w rozmowie z Gazetą Finansową opowiedział o sytuacji i trendach na rynku nieruchomości premium Czytaj dalej »
Alicja Buczkowska | Nieruchomości | 12.05.2021 "Wciąż są argumenty za wzrostem cen nieruchomości" W rozmowie z Interia Biznes Bartłomiej Annusewicz, Dyrektor Zarządzający Lions Estate opowiada o sytuacji na rynku nieruchomości Czytaj dalej »
Rafał Lewandowski | Ludzie, Nieruchomości, Wiedza | 12.04.2021 Dlaczego warto inwestować w nieruchomości premium? Sytuację na współczesnym rynku nieruchomości (nie tylko premium) można określić jednym słowem - boom. Hossa trwa w najlepsze. Głównych przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w stosunkowo wysokim poziomie inflacji, w połączeniu z niemalże ujemnymi stopami procentowymi. Dlaczego warto inwestować w nieruchomości tłumaczy Rafał Lewandowski, Partner w Lions Estate. Czytaj dalej »
Bartłomiej Annusewicz | Nieruchomości, Wiedza | 21.08.2019 Dlaczego warto korzystać z biura nieruchomości w Warszawie – 6 konkretnych powodów Myślisz o sprawnej sprzedaży mieszkania, kupnie lub wynajęciu domu w najlepszej możliwej cenie? Zastanawiasz się czy sprzedawać / kupować na własną rękę, czy może skorzystać z usług pośrednika nieruchomości? Czytaj dalej »
2024