Twoje zgłoszenie
zostało przyjęte!

W imieniu Lions Estate dziękuję za zaufanie
Nasz Doradca skontaktuje się niezłocznie.
Alicja Buczkowska | Nieruchomości | 12 maja

“Wciąż są argumenty za wzrostem cen nieruchomości”

W rozmowie z Interia Biznes Bartłomiej Annusewicz, Dyrektor Zarządzający Lions Estate opowiada o sytuacji na rynku nieruchomości

“Od kilku lat mamy dobrą koniunkturę na rynku nieruchomości. Ostatni rok jest szczególny. Pandemia przyniosła niepewność. Ludzie zaczęli więc lokować swoje pieniądze w miejsca, które postrzegają jako bezpieczne. Na rynku jest bardzo dużo pieniędzy wyciągniętych z banków, bo trzymanie ich tam się nie opłaca” – mówi Bartłomiej Annusewicz, ekspert agencji nieruchomości Lions Estate.

Nie zgadza się jednak, że obserwujemy na rynku “owczy pęd”. Zwłaszcza zakupy w sektorze premium są bardziej przemyślane. Z drugiej strony właściciele nieruchomości niechętnie się ich pozbywają, bo liczą na dalszy wzrost cen. Co z resztą mieliby zrobić z uzyskanymi pieniędzmi?  – pyta retorycznie ekspert.

Relatywnie spadła popularność małych mieszkań kupowanych w celach inwestycyjnych lub pod najem krótkoterminowy. Pandemia bardzo uderzyła w ten biznes. Zaczęliśmy bardziej doceniać przestrzeń, w której przebywamy, mniejszą uwagę zwracamy dziś na skomunikowanie nieruchomości np. bliskość miejsca pracy – trudno się dziwić, skoro tak wiele osób pracuje z domu – zauważa Annusewicz.

Jego zdaniem, ceny będą nadal rosły, bo jest wiele czynników, które na to wpływają – ograniczona podaż gruntów, mniejsza liczba rozpoczynanych inwestycji ze względu na słabsze tempo pracy urzędów w pandemii, wzrost cen materiałów i kosztów pracy.

“Trudno dać jedną radę kupującym, bo mają bardzo różne cele i preferencje. Nieruchomość dla siebie kupujemy zupełnie inaczej niż pod wynajem. Warto bardzo dokładnie sprawdzić ceny, bo w pewnych lokalizacjach mogą być już bardzo wyśrubowane. Są miejsca np. w Warszawie, gdzie ceny mnie samego zaskakują, tam ryzyko kupowania na cenowej “górce” jest już bardzo wysokie – przyznaje ekspert Lions Estate.

” W perspektywie kilku lat ceny będą rosły, choć tempo może się zmieniać. Wprawdzie już przekroczyliśmy pułap cenowy z 2007 roku, ale w innych krajach to przebicie rekordów jest jeszcze bardziej ewidentne. Czynników przemawiających za wzrostem jest zdecydowanie więcej niż czynników ryzyka” – podsumowuje Bartłomiej Annusewicz.

Cała rozmowa dostępna na www.biznes.interia.pl 

Bądź na bieżąco

Zapisz się do powiadomień o nowych artykułach,
wyjątkowych ofertach, informacjach z rynku.

Polecane artykuly

Bartłomiej Annusewicz | Nieruchomości | 30.12.2020 2020 – rok, którego nie spodziewał się nikt, jaki był w nieruchomościach? Tradycyjnie odpowiadamy na to pytanie w naszym świąteczno-noworocznym podsumowaniu, przygotowanym specjalnie dla Państwa. Czytaj dalej »
Alicja Buczkowska | Bez kategorii | 09.04.2021 5 najmodniejszych lokalizacji w Warszawie, mieszkając tutaj poczujesz klimat stolicy Poczuj rytm miasta, które podobnie jak amerykański Nowy Jork nigdy nie zasypia! Daj się porwać najbardziej różnorodnemu miastu w Polsce, odkrywaj mnogość restauracji, barów, sklepów… Odkryj 5 najmodniejszych lokalizacji w stolicy i zakochaj się w Warszawie! Czytaj dalej »
Rafał Lewandowski | Ludzie, Nieruchomości, Wiedza | 12.04.2021 Dlaczego warto inwestować w nieruchomości premium? Sytuację na współczesnym rynku nieruchomości (nie tylko premium) można określić jednym słowem - boom. Hossa trwa w najlepsze. Głównych przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w stosunkowo wysokim poziomie inflacji, w połączeniu z niemalże ujemnymi stopami procentowymi. Dlaczego warto inwestować w nieruchomości tłumaczy Rafał Lewandowski, Partner w Lions Estate. Czytaj dalej »
Bartłomiej Annusewicz | Nieruchomości, Wiedza | 21.08.2019 Dlaczego warto korzystać z biura nieruchomości w Warszawie – 6 konkretnych powodów Myślisz o sprawnej sprzedaży mieszkania, kupnie lub wynajęciu domu w najlepszej możliwej cenie? Zastanawiasz się czy sprzedawać / kupować na własną rękę, czy może skorzystać z usług pośrednika nieruchomości? Czytaj dalej »
2024