Twoje zgłoszenie
zostało przyjęte!

W imieniu Lions Estate dziękuję za zaufanie
Nasz Doradca skontaktuje się niezłocznie.
Rafał Lewandowski | Ludzie, Nieruchomości, Wiedza | 12 kwietnia

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości premium?

Tłumaczy Rafał Lewandowski, doświadczony ekspert oraz Partner w Lions Estate, którego wiedzę na temat rynku nieruchomości cenią współpracujący z nim - często od wielu lat - klienci.

Sytuację na współczesnym rynku nieruchomości (nie tylko premium) można określić jednym słowem – boom. Hossa trwa w najlepsze. Głównych przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w stosunkowo wysokim poziomie inflacji, w połączeniu z niemalże ujemnymi stopami procentowymi. Kombinacja tych dwóch czynników sprawia, że trzymanie gotówki w banku przestało być opłacalne, zaś zakup nieruchomości jawi się jako najbezpieczniejsza lokata kapitału lub wręcz inwestycja z rozsądną stopą zwrotu. Ponadto nie każdy inwestor ma ochotę lokować swoje pieniądze w aktywach, których nie do końca rozumie (np. w kryptowalutach lub giełdzie). Nieruchomości to namacalne, mierzalne i bezpieczne aktywa. Choć nie oznacza to, że kupując każdą z nich zysk będzie gwarantowany. Na obecnym dynamicznym rynku nie trudno o pomyłki inwestycyjne, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

Eksperckie podejście

Wielokrotnie na naszym blogu przytaczaliśmy korzyści płynące ze współpracy z wyspecjalizowanym agentem zarówno przy sprzedaży nieruchomości, jak i poszukiwaniach zakupowych. Sprzedaż nieruchomości na zasadach wyłączności oraz prowadzenie dedykowanych poszukiwań to dwa kierunki, w których niezmiennie będzie podążać i rozwijać się branża. W tym miejscu warto postawić sobie pytanie czy kupno nieruchomości na potrzeby własne różni się od inwestowania oraz czy można te dwie rzeczy połączyć ze sobą?

Zakup apartamentu lub domu na własne potrzeby znacząco różni się od takiej transakcji na cele inwestycyjne. W obydwu przypadkach zatrudnienie do poszukiwań wyspecjalizowanego brokera przyniesie liczne korzyści. Oszczędność czasu, doradztwo od A do Z w procesie transakcji, wsparcie w negocjacjach oraz dostęp do propozycji Off-Market, których oficjalnie nie ma na rynku, to wartość dodana, którą docenia coraz większa liczba Klientów. Inwestując na giełdzie, czy też w dzieła sztuki korzystanie ze wsparcia brokera / marszanda stanowi oczywistość. Warszawskim rynek nieruchomości premium również powoli dojrzewa do takiego eksperckiego podejścia.

Zakup na własne potrzeby…

W Lions Estate prowadząc dedykowane poszukiwania na potrzeby własne Klientów – koncentrujemy się na wsłuchaniu w ich potrzeby oraz na zrozumieniu czym są motywowane. Kryteria takie jak: typ nieruchomości, powierzchnia, lokalizacja, ilość pomieszczeń i wreszcie budżet nanosimy na mapę Warszawy i okolic, a następnie rozpatrujemy je kontekście podaży ofert aktualnie dostępnych na rynku oraz tych Off-market.

Staramy się również proponować alternatywne kierunki – np. nieoczywiste lokalizacje albo typy nieruchomości, a czasem również urealniać oczekiwania Klientów. To ostatnie należy do najtrudniejszych aspektów pracy agenta nieruchomości, lecz finalny efekt przynosi wiele radości i satysfakcji, a bardzo często pomaga spełniać marzenia. Taka wymarzona nieruchomość niekoniecznie będzie później generować bardzo duże przychody z najmu w stosunku do ceny nabycia, czy też charakteryzować się ogromną płynnością przy późniejszej odsprzedaży.

Nasze ostatnie transakcje w budynkach super-premium takich jak Cosmopolitan, Złota 44 czy też dopiero powstającej Rezydencji Emilli Plater wpisały się w ten trend. Zamożni Klienci zrealizowali swoje potrzeby mieszkaniowe, kupując kolejną nieruchomość do swego portfolio – trochę na zasadzie „drugiego domu”. Z inwestycyjnego punktu widzenia to doskonała ochrona kapitału. Natomiast czerpanie dochodów z najmu takiej luksusowej nieruchomości czy też jej szybkie spekulacyjne zbycie nie będzie tutaj głównym celem wspomnianych Klientów VIP. Choć w perspektywie lat sprzedaż takiej nieruchomości najprawdopodobniej zysk wygeneruje.

…i na cele inwestycyjne

W ujęciu stricte inwestycyjnym cały proces poszukiwań tylko z pozoru wygląda podobnie. Koncentrowanie się na topowych apartamentowcach, pieczołowicie odrestaurowanych historycznych kamienicach czy luksusowych rezydencjach nie koniecznie sprawi, że cyfry w Excelu wskażą satysfakcjonującą stopę zwrotu z najmu. Ratio na poziomie 5-6% zysku rocznie – czy na warszawskim rynku premium jest ono w ogóle możliwe? Jak najbardziej – jednak poszukiwania należy prowadzić, koncentrując się na nieco innych czynnikach.

Jako broker nieruchomości, który swoje wieloletnie doświadczenie w branży budował przede wszystkim poprzez wynajem apartamentów i domów premium dla ekspatów (menadżerów korporacji / dyplomatów) wiem jak pomóc nabyć atrakcyjne najmowo nieruchomości. Moim znakiem firmowym jest specjalizacja w poszukiwaniu inwestycyjnych perełek takich – jak domy i apartamenty z segmentu premium, atrakcyjne dla wspominanych wcześniej ekspatów. Często są one położone w sąsiedztwie międzynarodowych szkół, posiadające wysoki potencjał najmowy (cena / płynność najmu) lub nawet już wynajęte długoterminowo.

Niedawno zrealizowałem tego typu transakcję dla Inwestora – zakup domu na Osiedlu Konstancja w Bielawie, wynajętego długoterminowo przez ambasadę. Nieruchomość nie była oficjalnie dostępna na rynku – zatem Klient nie znalazłby jej na portalach nieruchomościowych. W Lions Estate jesteśmy w stanie dostarczyć Nabywcom podobnych jakościowych produktów inwestycyjnych w zależności od zasobności ich portfeli. Równie dobrze mogą to być mniejsze mieszkania atrakcyjne najmowo. Choć rynek wynajmu takich mieszkań jest obecnie trudniejszy z uwagi na przesunięcie dużej ilości mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo do najmu tradycyjnego. Czynsze uzyskiwane z najmu mieszkań nie rosną proporcjonalnie do wzrostu cen zakupu mieszkań, dlatego też rola brokera – eksperta od nieruchomości – obecnie coraz mocniej zyskuje na znaczeniu.

Współpraca szyta na miarę

Pandemia Covid19 tylko zintensyfikowała  popyt na nieruchomości, nie wyhamowując przy tym wzrostu ich cen. Średnia cena metra kwadratowego w Warszawie przekroczyła już barierę 12 tys. za m2. Co więcej. znalezienie atrakcyjnej nieruchomości poniżej wspomnianej średniej ceny graniczy z przysłowiowym cudem. Ilość osób aktywnie poszukujących sprawia, że najbardziej atrakcyjne oferty znikają w tempie iście ekspresowym. W tych okolicznościach tym bardziej polecamy zlecenie poszukiwań nieruchomości wyspecjalizowanemu ekspertowi. Gwarantujemy, iż ostateczny efekt będzie dużo bardziej satysfakcjonujący, niż błądzenie po portalach i interakcja z szeregiem przypadkowych agentów. Dedykowane poszukiwania motywują profesjonalistę do jak największego wysiłku, co finalnie procentuje osiągnięciem celu.

Serdecznie zapraszam do współpracy z Lions Estate!

Rafał Lewandowski, Partner w Lions Estate

+48 667 664 070, rafal.lewandowski@lionsestate.pl

 

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się do powiadomień o nowych artykułach,
wyjątkowych ofertach, informacjach z rynku.

Polecane artykuly

Alicja Buczkowska | Ludzie, Nieruchomości, O nas | 04.01.2021 8 powodów, dla których warto współpracować z dobrym agentem nieruchomości Wiele osób w momencie podjęcia decyzji o sprzedaży bądź rozpoczęciu poszukiwań nieruchomości ma wątpliwości – czy warto nawiązywać współpracę z agencją nieruchomości? Jakie zalety niesie za sobą taka współpraca? W poniższym artykule przedstawimy, dlaczego dobry agent nieruchomości to klucz do sukcesu Twojej transakcji Czytaj dalej »
Bartłomiej Annusewicz | Nieruchomości, Wiedza | 21.08.2019 Dlaczego warto korzystać z biura nieruchomości w Warszawie – 6 konkretnych powodów Myślisz o sprawnej sprzedaży mieszkania, kupnie lub wynajęciu domu w najlepszej możliwej cenie? Zastanawiasz się czy sprzedawać / kupować na własną rękę, czy może skorzystać z usług pośrednika nieruchomości? Czytaj dalej »
Bartłomiej Annusewicz | Wiedza | 21.08.2019 Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy zamiast w nowym apartamentowcu? Mieszkania w zabytkowych kamienicach deklasują lokale w nowych apartamentowcach. Można w nich poczuć ducha dawnych lat i niepowtarzalną atmosferę. To doskonała inwestycja na lata. Czytaj dalej »
2024