Twoje zgłoszenie
zostało przyjęte!

W imieniu Lions Estate dziękuję za zaufanie
Nasz Doradca skontaktuje się niezłocznie.
Iza Kuczewska | Ludzie, Nieruchomości | 07 marca

Wywiad z Lion Of the Year 2021 – Rafałem Lewandowskim

RAFAŁ LEWANDOWSKI TO DOŚWIADCZONY EKSPERT ORAZ PARTNER W LIONS ESTATE, KTÓREGO WIEDZĘ NA TEMAT RYNKU NIERUCHOMOŚCI CENIĄ WSPÓŁPRACUJĄCY Z NIM - CZĘSTO OD WIELU LAT - KLIENCI.

Lion Of the Year 2021Rafał Lewandowski – agent do zadań specjalnych, który jest niedoścignionym wzorem dla innych brokerów. Jak ocenia miniony rok na rynku luksusowych nieruchomości i co uznaje za swój największy sukces? Zapraszamy do przeczytania wywiadu.

Rafał Lewandowski Lions Estate

Quality: Jakie były Twoje najbardziej spektakularne transakcje?

RAFAŁ: Wydarzyło się ich już w moim życiu sporo. Aktualny licznik transakcji to kilkadziesiąt sprzedaży i ponad setka wynajmów nieruchomości w sektorze premium. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa, i za każdą stoi konkretna historia, a przede wszystkim ludzie. Pomoc Klientowi w znalezieniu wymarzonej nieruchomości od zawsze przynosiła mi wiele satysfakcji. Pragnę podkreślić, iż na obecnym bardzo konkurencyjnym rynku nieruchomości sensowny zakup staje się coraz większym wyzwaniem. Sytuacja ekonomiczna panująca w kraju w minionym roku, czyli w dużym skrócie: wysoka inflacja w połączeniu z łatwością dostępu do kredytu nakręciły poziom sprzedaży nieruchomości do nieznanych wcześniej poziomów. Ilość zakupów premium za gotówkę pokazała, iż nieruchomości wciąż stanowią bezpieczną przystań, chroniąc kapitał w niepewnych czasach. Moje niedawne sprzedaże rezydencji w prestiżowych dzielnicach Warszawy, czy też apartamentów w budynku Cosmopolitan płynnie wpisują się w aktualne rynkowe trendy. Zatem obecna przewaga popytu nad podażą w segmencie premium jest aż nadto widoczna, co znacząco oddziałuje na poziom cen. Z drugiej strony na rynku nie brakuje też mocno przeszacowanych cenowo ofert. Dlatego też, moim zadaniem jako brokera jest również urealnianie oczekiwań takich Właścicieli, co pozwala zdynamizować czas transakcji, z korzyścią dla wszystkich.

Quality: Co uznajesz za największy sukces minionego roku i Twoje success stories?

RAFAŁ: Miniony rok był dla mnie rekordowy praktycznie pod każdym względem. Największa w historii ilość sprzedaży, połączona ze wzrostem ich wartości to niewątpliwy powód do dumy. Szczególnie cenie sobie transakcje Off-Market, czyli takie, gdzie połączyłem strony bez publikacji oferty w Internecie. Taka sprzedaż staje się powoli moją specjalnością. Jeśli natomiast miałbym wymienić jedną konkretną transakcję będzie to zdecydowanie sprzedaż inwestycyjna aż 324-metrowego apartamentu na Mokotowie. Inwestor nabył ten spektakularny penthouse, wynajęty długoterminowo przez dyplomatę, osiągając satysfakcjonującą stopę zwrotu. Warszawski rynek nieruchomości pozostaje wciąż atrakcyjny dla inwestorów, natomiast poszukiwania „okazji” inwestycyjnych warto zlecić wyspecjalizowanemu brokerowi. Serdecznie zapraszam do współpracy.

Ponadto za duży sukces i wartość nie do przecenienia uważam także ilość transakcji w toku oraz potencjalnych, i co ważne realistycznych zapytań od Klientów. Jestem przekonany, że w bieżącym roku przerodzą się one w kolejne spełnione nieruchomościowe marzenia wielu rodzin.

ekspert rynku nieruchomości Rafał Lewandowski

Quality: W jakich lokalizacjach sfinalizowałeś najwięcej transakcji?

RAFAŁ: Każdy odnoszący sukcesy broker nieruchomości posiada specjalizacje pod kątem lokalizacji. Może być ona szersza lub węższa, lecz mimo wszystko pozostaje precyzyjnie zdefiniowana. Jeśli chodzi o mnie, najwięcej transakcji finalizuję w warszawskim Śródmieściu, na Mokotowie, Żoliborzu oraz Wilanowie. W nadchodzącym roku ta tendencja nie powinna ulec zmianie, choć coraz śmielej spoglądam też w stronę Konstancina, o czym opowiem nieco później.

Quality: Jakie nieruchomości są najbardziej pożądane przez Klientów?

RAFAŁ: Z pewnością nowe apartamenty, odrestaurowane kamienice. Takich nieruchomości nie przybywa w szybkim tempie, stąd podaż jest bardzo mocno ograniczona. Dodatkowo kamienice z garażami podziemnymi to wciąż rzadkość w Warszawie. Można je wręcz policzyć na palcach jednej ręki. Oba powyższe zjawiska mają z kolei wpływ na wzrost cen. Foksal 13/15, Wiejska 11, Mokotowska 8, Hoża 42 i 55 to nieliczne przykłady połączenia uroków historycznego budynku z wygodą posiadania prywatnego miejsca parkingowego w garażu podziemnym.

ekspert rynku nieruchomości Rafał Lewandowski

Jeżeli chodzi o nowe budownictwo to niezmiennie największym zainteresowaniem ze strony Klientów cieszą się najwyższe piętra apartamentowców, najchętniej z dużym tarasem i panoramicznym widokiem. Dla Klienta premium wręcz obowiązkowym kryterium poszukiwań pozostaje widok oraz przestrzeń. Budynki położone „okno w okno” w stosunku do sąsiadów, są z góry skreślane przez zamożnych nabywców. Obserwuję również rosnącą chęć zakupu mieszkań z prywatnym ogrodem. To właśnie własny kawałek zieleni stał się tak bardzo pożądany w dobie pandemii. Z kolei wzrost znaczenia pracy zdalnej sprawił, że na popularności zyskały domy położone na obrzeżach Warszawy. Dogodny dojazd do pracy w centrum, czy też w „Mordorze” przestaje być istotnym aspektem dla coraz większej liczby osób. Ten trend bardzo wyraźnie widzę na przykładnie Konstancina. Jeszcze kilka lat temu ta prestiżowa, uzdrowiskowa miejscowość była nieco zapomniana, postrzegana jako odległa, źle skomunikowana. Teraz moda na Konstancin  wróciła ze zdwojoną siłą, co potwierdza ilość zapytań oraz transakcji sfinalizowanych w ostatnim czasie.

Quality: Jakie umiejętności są kluczowe w pracy agenta?

RAFAŁ: Katalog cech osobowościowych i umiejętności pozostaje dość szeroki. Na pierwszym miejscu wymieniam cierpliwość i konsekwencję. Ponadto, empatia czyli umiejętność wsłuchania się w potrzeby Klientów stanowi według mnie kluczową kwestię w branży nieruchomości. Pewien trener zdefiniował kiedyś sprzedaż nieruchomości jako zarządzanie emocjami Klientów w procesie sprzedaży. Ta definicja jest mi bardzo bliska. Stworzenie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa w procesie przebiegu transakcji jest dla mnie kluczowa. Ważne, aby poczucie komfortu i wzajemnego zrozumienia towarzyszyły Klientowi od samego początku, czyli od pierwszego kontaktu po przekazanie nieruchomości nowemu Właścicielowi. Rzeczywistość agenta nieruchomości nie ma wiele wspólnego z obrazami prezentowanymi w programach telewizyjnych. Jest tam prezentowany mocno „przerysowany” obraz rzeczywistości. W rzeczywistości, w pracy agenta dominuje nie blichtr a ciężka praca. Broker nieruchomości jest jednocześnie handlowcem, psychologiem, prawnikiem – złożoność tej roli jest iście fascynująca.

Dziękujemy za rozmowę!

Kontakt:

Rafał Lewandowski, Partner Lions Estate

Nr telefonu: +48 667 664 070
E-mail: rafal.lewandowski@lionsestate.pl

Bądź na bieżąco

Zapisz się do powiadomień o nowych artykułach,
wyjątkowych ofertach, informacjach z rynku.

Polecane artykuly

Iza Kuczewska | Nieruchomości, Poradnik, Wiedza | 04.10.2021 „Dużo argumentów za wzrostem cen nieruchomości” Bartłomiej Annusewicz, Dyrektor Zarządzający agencji Lions Estate w wywiadzie dla Interia Biznes skomentował obecną sytuację na rynku nieruchomości. Padło wiele ważnych pytań ze strony redaktora Wojciecha Szeląga. Czytaj dalej »
Alicja Buczkowska | Ludzie, O nas | 17.05.2021 Poznaj Agenta: Rafał Lewandowski Rafał Lewandowski to doświadczony ekspert oraz Partner w Lions Estate, którego wiedzę na temat rynku nieruchomości cenią współpracujący z nim - często od wielu lat - klienci. W jaki sposób trafił do branży nieruchomości i za co lubi tę pracę? Czytaj dalej »
Iza Kuczewska | Nieruchomości | 09.11.2020 OFF-Market: 4 filary skuteczności w pozarynkowym obrocie nieruchomościami Obrót nieruchomościami poza rynkiem, czyli tak zwany off market, to dziedzina wzbudzająca najwięcej emocji wśród kupujących i sprzedających. Dlaczego? Dla kupującego jest okazją na zdobycie niepowtarzalnej nieruchomości, do której dostęp mają nieliczni. Zaś sprzedającemu daje ogromną przewagę – kupujący w takiej sytuacji podejmują decyzje szybciej i są w stanie zapłacić więcej. Czytaj dalej »
Alicja Buczkowska | Ludzie | 01.02.2021 Yet another #LionsSuccessStory Wieloletnie doświadczenie, ciężka praca, uczciwość i oddanie sprawom Klientów – wszystko to sprawiło, że Rafał Lewandowski, Partner w Lions Estate w ubiegłym roku był jednym z agentów, którzy zrealizowali rekordową liczbę transakcji. Czytaj dalej »
2024