Twoje zgłoszenie
zostało przyjęte!

W imieniu Lions Estate dziękuję za zaufanie
Nasz Doradca skontaktuje się niezłocznie.
Alicja Buczkowska | Nieruchomości, Poradnik | 20 kwietnia

Wynajem a zakup mieszkania, która opcja jest korzystniejsza?

Z upływem lat coraz więcej Polaków decyduje się na zakup własnego mieszkania. Mimo tego wynajem wciąż ma swoich zwolenników. Która z dwóch opcji – zakup czy wynajem – jest korzystniejsza? Komentują eksperci Lions Estate.

Zakup bardziej opłacalny

Decydowanie się na długoterminowy wynajem mieszkania – nawet w przypadku zdeklarowanej, stałej lokalizacji życia – to standard w wielu krajach europejskich. Gdy jednak mowa o Polsce, trendy kształtują się w zupełnie odmienny sposób. Według danych przedstawionych w badaniach Eurostatu aż 83,5 proc. Polaków posiada nieruchomości na własność. Wskaźnik w naszym kraju jest jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Większość Polaków dąży również do posiadania własnego m. Zachowania konsumenckie nie są jednak w większości podyktowane upodobaniami, lecz koniecznością i przekonaniem o opłacalności zakupu. Polacy zdecydowanie bardziej wolą mieszkać na swoim i opłacać raty kredytu, niż przez lata wynajmować i przelewać pieniądze na konto właściciela mieszkania.

– Przy obecnym poziomie inflacji i kosztach kredytu zdecydowanie bardziej warto nabyć swoje własne m, niż je wynajmować. Zakup ma też większy sens szczególnie, jeżeli zależy nam na konkretnej lokalizacji, gdzie nowych propozycji nieruchomości niespecjalnie będzie przybywać. Ponadto ceny nieruchomości (zwłaszcza premium) powinny stale i systematycznie rosnąc. Zatem warto mimo wszystko kupić dziś, gdyż jutro będzie drożej – komentuje Rafał Lewandowski, Partner w Lions Estate.

Pomimo konieczności wzięcia kredytu i wieloletniego związania się z bankiem zakup własnego mieszkania ma jednak niepodważalną zaletę. Daje możliwość decydowania o sobie bez konieczności każdorazowej konsultacji z właścicielem mieszkania (tak jak w przypadku mieszkania wynajmowanego), zapewnia stabilizację, komfort życia. To również doskonała inwestycja oraz istotny składnik majątku osobistego, z którego możemy korzystać lub – w przyszłości – przekazać w spadku.

– Obecny moment stwarza doskonałą okazję na zakup mieszkania lub domu. Ceny nieruchomości w Polsce są wciąż niższe w porównaniu do cen w Europie Zachodniej. Nieruchomości są jedną z najbezpieczniejszych form lokaty kapitału, pozostając odpornymi na wszelkie kryzysy czy wahania na giełdzie – komentuje Bartłomiej Annusewicz, CEO Lions Estate

Swoboda i elastyczność

Zwolennicy wynajmowania mieszkań jako główne zalety tego rozwiązania wskazują swobodę, elastyczność oraz brak długoterminowych zobowiązań. Osoby decydujące się na wynajem często mogłyby pozwolić sobie na zakup mieszkania. Wolą jednak zachować elastyczność i nie wiązać się na dłużej z jedną lokalizacją. W przypadku wynajmowania lokum nie musimy przejmować się wahaniem kursu walut, rosnącym oprocentowaniem czy inflacją, w dowolnym momencie możemy również zmienić miejsce zamieszkania na zupełnie inne.

– Na wynajem mieszkania decydują się najczęściej osoby, które w swoim życiu cenią sobie swobodę i niezależność. Często sporo podróżują (również zawodowo), nieustannie zmieniając miejsce pobytu. W przypadku takich osób logicznym rozwiązaniem jest wynajem. W Lions Estate bardzo często pośredniczymy w wynajmie domów lub mieszkań dyplomatom, ekspatom oraz zagranicznej kadrze menadżerskiej, która do Polski przylatuje na określony czas kontraktu – mówi Paula Perz, Partnerka w Lions Estate

Analizując sytuację na polskim rynku najmu eksperci zauważają, że gdy mowa o nieruchomościach ze średniej półki cenowej na wynajem decydują się najczęściej osoby młode. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor w 2019 roku prawie 30% najemców stanowiły osoby poniżej 24 roku życia.

Pandemia wykreowała nowe trendy na rynku

W dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków ceny mieszkań na wynajem na przestrzeni ostatnich lat były rekordowo wysokie i wciąż rosły. Sytuację diametralnie zmieniła pandemia, która znacząco zmniejszyła popularność wynajmu nieruchomości ze średniego segmentu, obniżając ceny. Powód? Wiele młodych osób na co dzień wynajmujących lokum w dużych miastach z powodu zdalnej nauki i pracy wróciło do rodzinnych domów, zwalniając lokale, które nie mogły znaleźć nowych lokatorów.

– Ostatni rok, ze względu na zalew rynku mieszkaniami najmowymi z rynku krótkoterminowego, był bardzo nietypowy. W tym czasie podaż znacznie przekroczyła zapotrzebowanie rynku i to najemcy zaczęli bardziej dyktować warunki.  Idąc tym tropem wielu z nich była w stanie bardzo korzystnie wynegocjować warunki najmu, a właściciele w większości przypadków byli skłonni pójść na ustępstwa i zgodzić się na warunki, które wcześniej były znacznie poniżej standardów rynkowych. W tym sensie najem zdecydowanie stał się bardziej korzystną opcją dla najemców, niż przed pandemią. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę galopującą w Polsce inflację i spadek wartości złotówki, jest to dobry moment na lokatę kapitału właśnie w nieruchomościach. Ma to sens dla klientów gotówkowych, ale także – ze względu na stosunkowo niedrogie kredytowanie w naszym kraju – dla klientów korzystających z finansowania bankowego – komentuje Julia Kostrzewa, Property Advisor w Lions Estate

Zupełnie innym trendem jest ogromna popularność nieruchomości zlokalizowanych na obrzeżach a także przestronnych apartamentów z tarasami. Zainteresowanie tego typu nieruchomościami wynika głównie ze zmiany sposobu pracy i życia. Dziś o wiele częściej niż kiedyś pracujemy z domu, co niesie za sobą potrzebę posiadania większej przestrzeni życiowej. Popularnością cieszą się domy z ogrodami, które pozwalają na obcowanie z naturą bez konieczności opuszczania strefy prywatnej.

– Obecnie wynajem mieszkania jest bardzo opłacalny, ponieważ w związku z pandemią ceny są rekordowo niskie. Niemniej jednak zakup nieruchomości zawsze jest dobrym pomysłem – jest to bezpieczna inwestycja, która daje możliwość stabilnego zwrotu w przyszłości – mówi Alicja Chmura, Partnerka w Lions Estate.

A więc lepiej wynająć czy kupić mieszkanie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Podejmując decyzje na temat mieszkaniowej przyszłości należy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasz styl życia, potrzeby, plany na nadchodzące lata (np. powiększenie rodziny), ale głównie w poprawny sposób oszacować nasze możliwości finansowe. Przy zakupie mieszkania na kredyt należy wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia wkładu własnego (najczęściej w wysokości 20% czy 10% wartości kupowanej nieruchomości) oraz późniejszych comiesięcznych zobowiązań.

Jak podkreślają eksperci zarówno wynajmowi jak i zakupowi mieszkania można przypisać podobną liczbę argumentów „za” jak i „przeciw”. Finalnie to od każdego klienta zależy, które z nich przemówią do niego bardziej.

Lions Estate

ul. Wiejska 11/13     00-480 Warszawa

office@lionsestate.pl +48 22 826 66 51 

Bądź na bieżąco

Zapisz się do powiadomień o nowych artykułach,
wyjątkowych ofertach, informacjach z rynku.

Polecane artykuly

Alicja Buczkowska | Bez kategorii | 09.04.2021 5 najmodniejszych lokalizacji w Warszawie, mieszkając tutaj poczujesz klimat stolicy Poczuj rytm miasta, które podobnie jak amerykański Nowy Jork nigdy nie zasypia! Daj się porwać najbardziej różnorodnemu miastu w Polsce, odkrywaj mnogość restauracji, barów, sklepów… Odkryj 5 najmodniejszych lokalizacji w stolicy i zakochaj się w Warszawie! Czytaj dalej »
Alicja Buczkowska | Ludzie, Nieruchomości, O nas | 04.01.2021 8 powodów, dla których warto współpracować z dobrym agentem nieruchomości Wiele osób w momencie podjęcia decyzji o sprzedaży bądź rozpoczęciu poszukiwań nieruchomości ma wątpliwości – czy warto nawiązywać współpracę z agencją nieruchomości? Jakie zalety niesie za sobą taka współpraca? W poniższym artykule przedstawimy, dlaczego dobry agent nieruchomości to klucz do sukcesu Twojej transakcji Czytaj dalej »
Alena Annusewicz | Nieruchomości, Wiedza | 21.08.2019 7 adresów w Warszawie i okolicach najczęściej wybieranych przez obcokrajowców Warszawski rynek nieruchomości oferuje szeroki wybór atrakcyjnych pod wieloma względami mieszkań, domów oraz apartamentów. Wybierając idealną lokalizację dla siebie każdy ma inne preferencje, oczekiwania; każdy zwraca uwagę na inne detale związane z konkretnym miejscem. Czytaj dalej »
Iza Kuczewska | Lifestyle | 21.08.2019 Concierge: kim jest i czym może służyć w luksusowych apartamentach? Usługa concierge w luksusowych nieruchomościach to zdecydowanie więcej niż recepcja. Obsługa na najwyższym poziomie ułatwia życie mieszkańcom i sprawia, że czują się bezpiecznie i wyjątkowo. Czytaj dalej »
2024