Twoje zgłoszenie
zostało przyjęte!
W imieniu Lions Estate dziękuję za zaufanie
Nasz Doradca skontaktuje się niezłocznie.
Sprzedaj lub wynajmij
swoją nieruchomość
Z najczęściej polecanymi doradcami na rynku premium
"70% właścicieli nieruchomości trafia do nas z rekomendacji od innych klientów, którzy polecają nas ze względu na jakość usług, skuteczność oraz uzyskiwanie ponadprzeciętnych wyników."
W imieniu zespołu Lions Estate dziękuję za zaufanie. Bartłomiej Annusewicz, Dyrektor Zarządzający Lions Estate

Zgłoś nieruchomość, krok 1/2

Wypełnij formularz a nasz doradca się z Tobą skontaktuje
Adres nieruchomości
Opis nieruchomości
Oczekiwana cena najmu/sprzedaży
Dalej »

Zgłoś nieruchomość, krok 2/2

Wypełnij formularz a nasz doradca się z Tobą skontaktuje
Imię i nazwisko
Nr telefonu
E-Mail
Twoja wiadomość

Twoje zgłoszenie
zostało przyjęte!

W imieniu Lions Estate dziękuję za zaufanie
Nasz Doradca skontaktuje się niezłocznie.
Wysyłanie wiadomości do:

Maria Góralczyk

Imię i nazwisko
Nr telefonu
E-mail
Twoja wiadomość
Preferowana forma kontaktu
Skontaktuj się z agentem

Numer oferty

Imię i nazwisko
Nr telefonu
E-mail
Twoja wiadomość
Preferowana forma kontaktu

Żoliborz - Zielony Żoliborz

Żoliborz Zielony Żoliborz

Żoliborz

Zamieszkaj w najlepszym sąsiedztwie

Żoliborz słynie z pięknej willowej zabudowy, która wkomponowana jest w bujną zieleń ogrodów i parków. Niegdyś zamieszkiwała go elita intelektualna, dziś jest ulubioną dzielnicą aktorów, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, dziennikarzy, lekarzy i architektów. Dla wielu osób zielony Żoliborz to najpiękniejsza dzielnica stolicy w której bez wątpienia można się zakochać. Odkryj z nami zielony Żoliborz!

Lokalizacja

Żoliborz jest najmniejszą spośród wszystkich dzielnic Warszawy. Usytuowany jest na lewym brzegu Wisły w północno-zachodniej części miasta. Północne tereny Żoliborza graniczą z dzielnicą Bielany, zachodnie z Bemowem, a południowe z Wolą oraz Śródmieściem. Wschodnia część dzielnicy bezpośrednio sąsiaduje z brzegiem Wisły. Przez teren dzielnicy przebiegają dwie główne arterie komunikacyjne tj. Trasa Armii Krajowej łącząca wschodnią i zachodnią część miasta i Wisłostrada łącząca północ z południem. Olbrzymim atutem tej ekskluzywnej dzielnicy jest brak problemów z dostępem do placówek edukacyjnych oraz niewielka odległość od centrum, gdzie w kilka minut można dojechać autobusem, tramwajem lub metrem.

Mieszkając na Żoliborzu

Żoliborz złożony jest z trzech rejonów: Stary Żoliborz, Marymont-Potok oraz Sady Żoliborskie. Jego nazwa pochodzi od francuskiej nazwy Joli Bord, czyli Piękny Brzeg.

Współczesny Żoliborz rozwinął się w latach 20. XX wieku. Po odzyskaniu niepodległości, niezabudowane powojskowe tereny wokół Cytadeli, dały możliwość stworzenia nowej tkanki miejskiej. Dzielnicę zaprojektowano według koncepcji stworzonej przez Tony Garniera, a założenia urbanistyczne stworzył Antoni Jawornicki, nadając dzielnicy kształt trapezu zawarty pomiędzy Wisłą i ulicami: Potocką, Zajączka i Stołeczną (obecnie Popiełuszki). Głównymi osiami tego układu stały się Mickiewicza z owalnym Placem Inwalidów oraz z Plac Wilsona.

W latach 60. wybudowano osiedle Sady Żoliborskie, w latach 70. zabudowano teren na zachód od ulicy Broniewskiego, a na przełomie lat 70. i 80. powstało osiedle Marymont, pomiędzy ulicą Potocką i Trasą AK. Obecnie rozrasta się zachodnia część dzielnicy oraz Żoliborz Przemysłowy w obrębie alei Jana Pawła II, ul. Broniewskiego, Krasińskiego, Powązkowskiej i torów kolejowych.

Rynek nieruchomości na Żoliborzu

Na Żoliborzu przeważają stare kamienice i domy. Nie ma wielu nowoczesnych apartamentowców, obecnie kilka jest w budowie. Przeważający metraż mieszkania w tej dzielnicy mieści się w granicach od 50m2 do 120m2. Dostępność ofert jest nieduża i stale maleje w powolnym tempie. Żoliborz zamieszkiwany jest głównie przez ludzi zamożnych, zwłaszcza rodziny z dziećmi. Zainteresowanie utrzymuje się na stabilnym, średnim poziomie, a ceny są wysokie z uwagi na ograniczoną podaż oraz prestiż z jakim kojarzony jest Żoliborz. Jest to dzielnica z tradycją, często zamieszkiwana przez rodziny od pokoleń. Według ekspertów z Lions Estate ceny nieruchomości będą rosły, przyczyni się do tego zwiększone zainteresowanie zamieszkaniem w tym rejonie spowodowane rozbudową nowych projektów deweloperskich w okolicach ulic Potockiej oraz Powązkowskiej.

Jakość życia na Żoliborzu

Na Żoliborzu odnajdą się osoby, które lubią spokojne życie i spacery wśród zieleni, jednocześnie lubiące mieć dostęp do typowo miejskich udogodnień. Dzielnica jest chętnie wybierana przez singli i młode małżeństwa. Rozwinięta oferta gastronomiczna i usługowa sprawia, że Żoliborz chętnie wybierają osoby aktywne zawodowo. Nie bez znaczenia jest bliskość Śródmieścia i prestiż związany z mieszkaniem na Żoliborzu.

Istotną rolę odgrywa też doskonała komunikacja i sieć połączeń z innymi częściami miasta. Dzięki pobliskiej trasie szybkiego ruchu S8, można szybko przemieścić się do południowych dzielnic i na prawą stronę Wisły. Dojazd do centrum Warszawy, zależnie od wybranego środka transportu, zajmuje 10-20 minut. Dogodna komunikacja, w tym obecność stacji metra Plac Wilsona, Marymont oraz bliskość stacji Dworzec Gdański sprawia, że położenie Żoliborza przyciąga osoby chcące żyć blisko centrum, lecz w przyjaznym i spokojnym otoczeniu.

Restauracje na Żoliborzu

Żoliborz to nie tylko piękne zielone tereny, cisza i spokój. To właśnie tutaj znajdują się wyjątkowe lokale gastronomiczne, które każdego dnia zachęcają odwiedzających swoją różnorodną ofertą.

Przy Placu Inwalidów oraz przy Placu Wilsona mieści się dość duża liczba restauracji i kawiarni. Rodziny na Żoliborzu skorzystają z oferty lokali familijnych, np.  KOFIFI – kawiarnia i księgarnia dla małych i dużych. Na Placu Wilsona działa kultowa pączkarnia, która w okresie letnim serwuje także wyborne lody rzemieślnicze.  Żoliborska lodziarnia Ulica Baśniowa także cieszy się doskonałymi opiniami wśród mieszkańców. W letnie weekendy, od wiosny do późnej jesieni na Żoliborzu odbywa się kultowy targ śniadaniowy. Aleja Wojska Polskiego zamienia się wtedy w ambasadę smaków z całego świata. Osoby stęsknione za domową, tradycyjną kuchnią chętnie odwiedzą Bar Sady Żoliborskie, w którym serwowane są przysmaki kuchni polskiej.

Sklep, restauracja czy piekarnia? SAM Żoliborz to unikalne miejsce na gastronomicznej mapie warszawy. Można tu kupić zawsze świeży chleb, zjeść pyszne śniadanie, a wieczorem napić się lampki wina i odetchnąć po ciężkim dniu w pracy – ul. Ludwika Rydygiera 9C.

La Iberica serwuje najlepsze hiszpańskie tapas, cudowne smażone kalmary, tortille jak w Madrycie i gazpacho jak w Andaluzji ul. Burakowska 5/7

Polecane miejsca z pysznym jedzeniem:

  • Łuski i Ości Józefa Zajączka 9a – Kuchnia japońska
  • Porananas – Śniadanie, lunch, podwieczorek to ich specjalność. Ul. Adama Mickiewicza 17
  • Secret Life Cafe Słowackiego 15/19
  • Ósma Kolonia Słowackiego 15/19 – kuchnia wege
  • Prochownia w parku Żeromskiego, przy placu Wilsona. Ul. Czarnieckiego 51

Parki i tereny zielone na Żoliborzu

Określenie zielony przylgnęło do Żoliborza i ciężko z nim w tej kategorii konkurować. Zielonych skwerów w okolicy jest kilka. Do tych najpopularniejszych należą przede wszystkim Park Cytadela – skwer wokół twierdzy zbudowanej w I poł. XIX wieku, Kępa Potocka, zaprojektowany w I poł. XX w. Park Żeromskiego, Park Żołnierzy „Żywiciela” oraz Park Kaskada. Wszystkie obszary sprzyjają weekendowym spacerom i rekreacji.

Atrakcje na Żoliborzu

Żoliborz jest bez wątpienia jedną z piękniejszych dzielnic stolicy. Jego mieszkańcy mają do dyspozycji kilka miejsc mocno zakorzenionych w kulturze. Znajduje się tutaj istniejący od roku 1957 Teatr Komedia. Jest on  wpisany do rejestru zabytków. To nie jedyne takie miejsce w tej okolicy. Kolejnym jest Teatr Trzyrzecze – miejsce nastawione na wystawianie współczesnej dramaturgii. Innym ośrodkiem kulturalnym jest, usytuowane w samym centrum Żoliborza i bezpośrednio przy Placu Wilsona Kino Wisła, czyli jedno z najstarszych kin w Warszawie. Repertuar skierowany jest głównie do widza wymagającego, szukającego filmów ambitnych i niekomercyjnych.

Dzielnica ta jest kojarzona także ze swojej zabytkowej części, w której skład wchodzą liczne kościoły i świątynie: klasztor i szkoła Zmartwychwstanek, kościół Matki Boskiej Królowej Polski, kościół św. Stanisława Kostki, kościół Dzieciątka Jezus, kościół św. Jana Kantego.

Poza tym miejscami godnymi polecenia są: Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum X Pawilonu. Na Żoliborzu swoją siedzibę ma Polski Komitet Olimpijski. Centrum Olimpijskie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, które mieści biura PKOl-u, Muzeum Sportu i Turystyki oraz bibliotekę, w której zgromadzono publikacje dotyczące wielu aspektów kultury fizycznej, rekreacji, sportu i turystyki. Do Centrum prowadzi nadwiślański szlak rowerowy. Działają tu także siłownia, korty tenisowe i szkółka jazdy konnej.

W samym sercu Parku Żeromskiego zlokalizowana jest Prochownia Żoliborz, która również przyciąga okolicznych mieszkańców swoim klimatem i ofertą kulturalną. Teatr na leżakach, kino plenerowe, przeróżne warsztaty, spotkania z podróżnikami, joga na trawie, silent disco, koncerty, Klub Komediowy, to tylko niektóre z organizowanych tutaj wydarzeń.

Przedszkola i szkoły na Żoliborzu

Na terenie dzielnicy znajdują się liczne przedszkola i żłobki, które w zupełności zaspakajają zapotrzebowanie dzielnicy na edukację.  Działają tu 3 publiczne żłobki oraz 11 przedszkoli. Oferta prywatnych placówek jest szeroka. W dzielnicy można znaleźć przedszkola i żłobki dwujęzyczne, posiadające oddziały integracyjne oraz uczące metodą Montessori.

Na Żoliborzu działa 9 publicznych szkół podstawowych oraz kilkanaście szkół niepublicznych. Charakteryzują się one bogatą ofertą zajęć. Nie brakuje placówek prowadzących zajęcia w dwóch językach oraz szkół międzynarodowych. Większość z nich jest nowoczesna i odpowiada zapotrzebowaniu młodzieży.

Na terenie Żoliborza funkcjonuje 8 liceów ogólnokształcących. Oferta szkół ponadpodstawowych jest zróżnicowana, oprócz szkół publicznych działają tutaj placówki profilowane np. Liceum Filmowe z oddziałami dwujęzycznymi przy Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Liceum Ogólnokształcące Kreacji Gier Wideo. Wśród szkół średnich znajdujących się w dzielnicy Żoliborz funkcjonują również technika, takie jak: Technikum Samochodowe nr 3, Technikum Elektryczne nr 2 im. Synów Pułku i Technikum Mechaniczne nr 7 im. Jana Kilińskiego.

Polecane przedszkola i szkoły:

  • Międzynarodowe Przedszkole i żłobek TEQUESTA na ul. Jasnodworskiej 3c
  • Academy International Żoliborz, Dwujęzyczne Przedszkole na ul. ks. J. Popiełuszki 16
  • LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza specjalizujące się w przedmiotach ścisłych.
  • LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej słynie z wysokiego poziomu nauczania języka francuskiego.

Spędzanie wolnego czasu na Żoliborzu

Żoliborz to wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla rodzin z dziećmi. Na jego terenie znajdują się nowoczesne i bezpieczne place zabaw. Dobrą sławą cieszy się plac zabaw usytuowany w kultowym Parku Żeromskiego. Odwiedzają go dzieci praktycznie z całej Warszawy. Obiekt wyposażony jest w wiele atrakcji, takich jak zjeżdżalnie, huśtawki, piaskownice i mini ścianka wspinaczkowa. Najmłodsi spędzą tu chwile pełne dobrej zabawy, a rodzice mogą napić się kawy.

Żoliborz to dzielnica przyjazna rowerzystom. Przebiegają przez nią liczne ścieżki rowerowe, które umożliwiają bezpieczną podróż do Śródmieścia, na Młociny, a nawet nad Zalew Zegrzyński. Ścieżki rowerowe zaczynają się m.in. na wysokości Kępy Potockiej, prowadząc przez takie ulice, jak: Bohomolca, Żółkowskich, Harcerska, Stołeczna. Osoby nieposiadające własnego roweru mogą skorzystać z oferty rowerów miejskich Veturilo.

Wielbiciele kina mają do dyspozycji dwa kina studyjne – Kino Elektronik oraz Kino Wisła w których można obejrzeć przedpremierowo filmy. A koneserzy sztuki, skorzystają z repertuaru dwóch żoliborskich teatrów – Teatru Komedia oraz Teatru TrzyRzecze.

Na Żoliborzu działa nowoczesny Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Potockiej 1. Cieszy się on dużą popularnością wśród mieszkańców. W OSiRze znajdują się 2 baseny – sportowy i rekreacyjny. W ośrodku można także zrelaksować się w saunie lub jacuzzi. Popularną inicjatywą lokalną OSiR-u jest „nocne pływanie”. W tym czasie na terenie pływalni włączone są nastrojowe światła, a z głośników słychać odprężającą muzykę.

Miłośnicy fitnessu też znajdą tu swoje miejsce. Oferta siłowni jest zróżnicowana. Można skorzystać z popularnych obiektów znanych sieci (AnyTime Fitness, ZDROFIT) lub kameralnych siłowni osiedlowych. W dzielnicy znajduje się wiele kompleksów mieszkaniowych z siłowniami tylko dla mieszkańców. Dodatkową atrakcją ruchową dla mieszkańców mogą być korty tenisowe lub siłownie plenerowe. W dzielnicy warto skorzystać z lekcji jazdy konnej. Wysoko oceniane przez korzystających są boiska służące do gry w piłkę nożną, siatkówkę oraz koszykówkę.

Na Żoliborzu nie brakuje punktów usługowo-handlowych. Działa tu kilkadziesiąt punktów beauty i SPA. Na terenie dzielnicy funkcjonuje również bazar Marymont, gdzie okoliczni mieszkańcy zaopatrują się w świeże warzywa i owoce.

Na granicy Śródmieścia i Żoliborza, przy rondzie „Radosława” mieści się jedno z największych centrów handlowych w Europie – Arkadia. Znajdują się w nim sklepy znanych światowych marek. Na sąsiednich Bielanach powstała nowoczesna Galeria Młociny, która poza przeszło 200 sklepami przyciąga bogatą ofertą gastronomiczno – rozrywkową.

Najpopularniejsze inwestycje na Żoliborzu

Na Żoliborzu najpopularniejsze inwestycje premium stanowią apartamentowce przy ulicy Bitwy pod Rokitną 1, Zajączka 9 oraz Barszczewskiej 6.

Szukasz unikalnej nieruchomości? Znajdujemy naszym klientom dwa razy więcej ofert skracając czas poszukiwań i zakupu nieruchomości o 65%. Sprawdź nas!

Wyślij swoje oczekiwania »

Rozważasz sprzedaż swojej nieruchomości? Skracamy czas sprzedaży luksusowych nieruchomości o 3 miesiące uzyskując ceny sprzedaży wyższe od średnich cen rynkowych. Poznaj możliwości!

Zgłoś nieruchomość »
Lider Rynku Nieruchomości Premium w 2020 Przejdź do artykułu

Popularne inwestycje

2024