Zielona enklawa Warszawy
Sadyba to nazwa osiedla położonego na Dolnym Mokotowie. Usytuowane jest ono w obrębie ulic – Gołkowskiej, Idzikowskiego, Witosa, Sobieskiego, Nałęczowskiej, Goplańskiej, Okrężnej, Jeziornej a zachodnim brzegiem Jeziora Czerniakowskiego.
Sadyba jest osiedlem mieszkalnym o charakterze głównie willowym z dużą ilością zieleni. Odizolowane od zgiełku Śródmieścia łączy w sobie uroki miasta i spokój zielonego zakątka Warszawy. Dzięki dobrze rozbudowanej komunikacji miejskiej jest idealnie połączone z pozostałymi dzielnicami Warszawy.
Sadyba to miejsce wyjątkowo atrakcyjne pod względem istniejącej pełnej infrastruktury miejskiej w postaci: szkół publicznych i prywatnych (szkoła brytyjska i francuska ), przedszkoli, sklepów (Centrum Handlowe Sadyba BEST Mall ), eleganckich restauracji oraz klimatycznych kawiarni. Mieszkanie w tej okolicy docenią głównie rodziny z dziećmi oraz pary.
Sadyba kiedyś
Nazwa „Sadyba” pochodzi od Oficerskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Sadyba”, która budowała domy dla kadry oficerskiej wzdłuż fortu IX Twierdzy Warszawa. Zlecenie projektu nowoczesnego podmiejskiego osiedla otrzymał wybitny architekt-urbanista Tadeusz Tołwiński, entuzjasta idei miasta-ogrodu. Kontynuatorem rozpoczętych prac od 1926 r. był Aleksander Więckowski.
Sadyba to osiedle z historią. Przed wojną zamieszkiwała je ówczesna elita II Rzeczypospolitej. Głównie byli to wysocy rangą generałowie. W wilii przy ul. Okrężnej 22 mieszkał minister spraw zagranicznych RP Józef Beck. Po wojnie willa ministra została przekształcona na wielorodzinny budynek komunalny. W bloku oficerskim przy ul. Morszyńskiej 1/3/5/7 mieszkał również poeta Stanisław Grochowiak.
Obecny obszar osiedla Sadyba został wyznaczony w drugiej połowie 1996 r. Wcześniej teren był częścią Czerniakowa.
Sadyba dziś
Dziś osiedle będące częścią Dolnego Mokotowa to niezwykle urokliwa, malownicza i zaciszna dzielnica. Kultywuje się tu przedwojenne tradycje Miasta-Ogrodu na terenie którego zachowało się wiele zabytkowych willi. Do dziś na płotach wielu posesji znajdują się tablice informacyjne opowiadające ich historię. Na wielu fasadach można także podziwiać prace byłego mieszkańca Sadyby, wybitnego artysty malarza Edwarda Dwurnika.
Rynek nieruchomości premium na Sadybie
Na rynku nieruchomości premium na Sadybie zdecydowanie przeważają domy, znajdują się tu tylko nieliczne apartamentowce. Najwięcej jest dużych domów o powierzchni około 200m2. Dostępność oferowanych nieruchomości jest średnia, a zainteresowanie zamieszkaniem w tej dzielnicy rośnie, ponieważ kojarzona jest ona z prestiżem, zapewnia komfort oraz dostęp do rozwiniętej infrastruktury.
Głównymi mieszańcami Sadyby są rodziny z dziećmi, ludzie zamożni – ceniący sobie luksus a także ekspaci – w większości Brytyjczycy i Francuzi. Ceny mieszkań na Sadybie są wysokie. Na rynku pierwotnym zaczynają się od 15 000 – 18 000 złotych za metr kwadratowy. Eksperci z Lions Estate prognozują, iż w najbliższym czasie będą one dalej rosły ze względu na bliskość międzynarodowych szkół oraz prestiż, kojarzony z opisywaną dzielnicą.
Sadyba - Miasto Ogród
Koncepcja miasta ogrodu narodziła się pod koniec II poł. XIX w. Orędowała za wprowadzeniem zmian urbanizacyjnych służących na rzecz mieszkańców i uczynienia z ich domostw enklaw łączących w sobie elementy miasta oraz ogrodów, które sprzyjają wypoczynkowi. W tę koncepcję wpisuje się Sadyba – Ogród.
Jednym z najważniejszych projektów, jakie obecnie realizuje Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba, jest festiwal dziedzictwa kulturowego Otwarte Ogrody. Z tej okazji co roku (od 2007 roku) w drugi weekend czerwca na Sadybie odbywają się różnego rodzaju kameralne wydarzenia kulturalne, inspirowane i organizowane przez mieszkańców. Wśród nich są wernisaże, koncerty, spektakle, happeningi, wystawy, spacery z przewodnikiem oraz wykłady. Ich zadaniem jest przybliżenie działań różnych aspektów lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz zintegrowanie wokół niego lokalnej społeczności.
Jakość życia na Sadybie
Sadyba jest spokojna i przyjazna zarówno rodzinom z dziećmi, jak i osobom szukającym wytchnienia po ciężkim dniu pracy, zatem to idealne miejsce, aby znaleźć tutaj wymarzony dom. Swoją wyjątkowość zawdzięcza przestrzeni publicznej oraz architekturze, co sprawia, że jest ulubioną częścią dzielnicy mieszkańców Mokotowa.
Jednym z powodów niesłabnącej popularności okolicy jest fakt, iż Mokotów jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi dzielnicami Warszawy. Niewątpliwym atutem tej lokalizacji są także tereny zielone, parki a także zbiorniki wodne oraz ścieżki rowerowe, dzięki temu jest to doskonałe miejsce na spacer.
Położenie w prestiżowej dzielnicy, w zielonej części Dolnego Mokotowa, sprawia, że wszelkie atrakcje miasta są na wyciągnięcie ręki. Dziesięciominutowy dojazd do centrum Warszawy, bezpośrednia bliskość elitarnych szkół brytyjskiej i francuskiej, wyjątkowe miejsca spotkań oraz sąsiedztwo klubu sportowego, ekskluzywnych restauracji i centrów handlowych – sprawiają, że jest to idealne miejsce do zamieszkania.
W związku z tym, że Sadyba jest częścią dużego obszaru Mokotowa, jej mieszkańcy mogą korzystać z oferty kulturalnej pobliskich kin (także plenerowego), teatrów, muzeów oraz galerii sztuki.
Przez Mokotów przebiegają liczne linie tramwaje, autobusowe oraz I linia metra. Most Siekierkowski łączy dzielnicę z prawobrzeżną częścią Warszawy, a ważnymi arteriami są: Wisłostrada, Al. Niepodległości, Al. Wilanowska oraz ulice: Puławska, Czerniakowska, Woronicza.
Miłośnicy sportu docenią to miejsce za bliskość tras rowerowych oraz liczne tereny do czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Restauracje na Sadybie
Sadyba może kojarzyć się z enklawą spokoju pośród bujnej zieleni. To doskonałe miejsce na wypoczynek, ale także na odkrywanie nowych smaków. Na Sadybie znajduje się kilka miejsc, które warto odwiedzić i rozkoszować się niebanalną kuchnią z różnych stron świata.
- Mielżyński ul. Czerska 12 – kuchnia europejska
- Nabo ul. Zakręt 8 – kuchnia śródziemnomorska
- Zegarmistrzowska ul. Muszyńska 23 – kuchnia polska
- Restauracja Segment – ul. Powsińska 18A – kuchnia włoska
Polecane szkoły na Sadybie
Mokotów jest dzielnicą w której znajduje się wiele cenionych placówek edukacyjnych – 49 przedszkoli publicznych, 23 szkoły podstawowe, 12 liceów oraz szkoły wyższe. Ponadto oferta oświatowa wzbogacona jest o przeszło 80 placówek niepublicznych, które cieszą się nienaganną opinią wśród uczniów i ich rodziców.
Przykładowe placówki edukacyjne na Sadybie:
- Lycée français de Varsovie to przedszkole i szkoła podstawowa, która naucza po francusku i w stylu francuskim ul. Konstancińska 13
- Worldhill Polska – szkoła podstawowa ul. Okrężna 83
- International European School – szkoła podstawowa ul. Wiertnicza 140
- Willy Brandt Schule – Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu placówka oświatowa wspierana jest przez rząd niemiecki, która jest jedyną szkołą w Polsce, oferującą kształcenie zgodnie z niemieckim systemem szkolnictwa ogólnego na ul. Wandy Rutkiewicz 2
- British School of Warsaw na ul. Limanowskiego 15 to międzynarodowa, anglojęzyczna szkoła, powstała w 1992 roku, która zapewnia edukację na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum. Edukację w niej pobiera ok. 900 uczniów różnych narodowości.
Atrakcje Sadyby
- Park im. Stanisława Dygata służy mieszkańcom jako miejsce spacerów i wypoczynku. W latach siedemdziesiątych był to teren przeznaczony na rezerwę inwestycyjną dla budowanego tu osiedla.
- Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej znajduje się w XIX-wiecznym Forcie Czerniakowskim, gdzie mieści się całkiem pokaźna kolekcja czołgów, dział i samolotów, wykorzystywanych w przeszłości przez Wojsko Polskie. Można tam obejrzeć między innymi całą gamę myśliwców, wykorzystywanych przez naszych lotników – wystawione są zarówno MiGi-15 z lat 40-tych, jak i bardziej współczesne MiGi-23 z lat 70-tych i 80-tych.
- Piękna ulica Morszyńska – niesamowicie malownicza uliczka położona przy fosie fortu. Wille, które można tu podziwiać powstały w latach dwudziestych dla prominentnych oficerów Sztabu Generalnego. Prawie każda willa przy Morszyńskiej ma na płocie pamiątkową tablicą informującą o historii budynku i o tym, kto w nim mieszkał.
- Lokomotywa – jest dużą atrakcją dla dzieci. Stojący na placu parowóz przypomina, że od końca XIX w. przez przeszło 60 lat jeździła tędy pierwsza w stolicy wąskotorówka – kolejka wilanowska. Pociągi kursowały ulicą Powsińską – spod Belwederu do Wilanowa, potem do Piaseczna.
- Plac zabaw w parku Szczubełka to cenny drzewostan, plac zabaw dla dzieci, fragment fosy otaczającej Fort Czerniaków, sąsiedztwo Muzeum Wojska Polskiego – oddziału Fort IX Czerniaków (ul. Powsińska 13) z ciekawą ekspozycją plenerową broni pancernej, rakietowej i samolotów.
- Szlak latarni gazowych prowadzi przez ulice: Jodłową, Kąkolewską, Godebskiego, Goraszewską, Waszkowskiego, Zieloną, Orężną, Zelwerowicza i Truskawiecką.
- Skwer Ormiański – zieleniec położony jest na Sadybie w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu IX nazywanego Czerniakowskim. Skwer z zielenią oraz placem zabaw, zrewitalizowany w ostatnich latach.
- Skwer Starszych Panów – niegdyś na tym terenie stała willa, która została doszczętnie zniszczona w wyniku działań wojennych. Obecnie, poza funkcją komunikacyjną, skwer pełni funkcję integracyjną. Dla podkreślenia atrakcyjności tego miejsca ustawiono 12 gazowych latarni nawiązujących do czasów przedwojennej Sadyby. Na ogrodzeniach znajdujących się przy skwerze posesji zawieszono tablice informacyjne pokazujące historię Miasta-Ogrodu Czerniaków.
Najpopularniejsze inwestycje na Sadybie
Do najpopularniejszych inwestycji premium na Sadybie należą nieruchomości przy Sobolewskiej 20, Konstancińskiej 5 oraz domy przy ulicy Godebskiego.